CUPA ROMÂNIEI. Oțelul Galați a învins Ceahlăul, scor 2-0, și s-a calificat în semifinalele

Publicat: 29 11. 2012, 09:47
Actualizat: 04 07. 2013, 08:20

Echipa Oțelul Galați s-a calificat în semifinalele Cupei României -Timișoreana, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formația Ceahlăul Piatra Neamț, în sferturile de finală ale competiției, într-un meci care a fost întrerupt aproximativ o oră din cauza ceții.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Iorga ’11 și Băjenaru ’65.

Ceahlăul Piatra Neamț: Miron – Moreno, Aloisio (Vițelaru ’73), Ichim, Rusu (Velici ’76) – Achim, Monroy – Bădescu, Stana, Constantinescu – Golubovici. Antrenor: Constantin Enache.

Oțelul Galați: Simaitis – Râpă, Sîrghi, Perendija, Murgoci (Ljubinkovici ’59) – Giurgiu, Neagu (Benga ’71) – Iorga, Băjenaru, Stromajer (Viglianti ’89) – Punosevac. Antrenor: Viorel Tănase.

Cartonașe galbene: Perendija ’19, Neagu ’52, Giurgiu ’85.

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Micloș Nagy, Sebastian Gheorghe (asistenți) – Iulian Dima (rezervă).

Observatori: Gheorghe Moise, Romică Chihaia.

În minutul 28, arbitrul Marcel Bîrsan a decis întreruperea meciului din cauza vizibilității reduse. Partida a fost reluată după aproximativ o oră.

În semifinale Cupei României – Timișoreana, Oțelul Galați va întâlni formația Petrolul Ploiești.