Prima pagină » Sport » De ce a primit FC Barcelona una dintre cele mai mari amenzi din istorie

De ce a primit FC Barcelona una dintre cele mai mari amenzi din istorie

De ce a primit FC Barcelona una dintre cele mai mari amenzi din istorie
Clubul de fotbal Barcelona a acceptat să plătească o amendă în valoare de 5,5 milioane de euro în urma transferului brazilianului Neymar, de la Santos în 2013, notează BBC.

Președintele clubului, Josep Maria Bartomeu, a declarat că a fost „o greșeală privind planificarea fiscală” în privința transferului jucătorului. Barcelona a fost acuzată de evaziune fiscală în urma mutării, dar a negat.

Neymar și tatăl său sunt de asemenea investigați pentru evaziune fiscală, faptă negată de către cei doi.

„Am fost nevoiți să acceptăm plata unei amenzi în valoare de 5,5 milioane de euro, din cauza unei greșeli făcute în 2011 și 2013 privind planificarea fiscală înainte de oficializarea transferului lui Neymar. Este mai bine să acceptăm această înțelegere decât să continuăm cu starea de incertitudine care planează de mult timp deasupra cazului Neymar”, a precizat Bartomeu, potrivit BBC.

În 2014, clubul de fotbal Barcelona a făcut o plată fiscală voluntară în valoare de 13,5 milioane de euro, după ce a fost acuzat de fraudă fiscală în urma acelui transfer, dar a negat orice ilegalitate.

Neymar, al cărui nume complet este Neymar da Silva Santos Junior, s-a transferat de la clubul brazilian Santos la Barcelona în iunie 2013. Clubul catalan a anunțat atunci că a plătit 57 de milioane de euro pentru achiziționarea atacantului, 40 de milioane de euro către părinții fotbalistului și 17 milioane de euro către FC Santos.

Anchetatorii au susținut că Barcelona a plătit de fapt aproape 83 de milioane de euro și că a ascuns o parte din afacere. Clubul din Spania a negat acest fapt. La începutul lunii, procurorii spanioli au cerut judecarea lui Neymar pentru fraudă. Aceștia consideră că fotbalistul și tatăl acestuia au ascuns valoarea reală a transferului de la Santos la Barcelona. Neymar este de asemenea investigat pentru evaziune fiscală în Brazilia.

Un fost de investiții din Brazilia, care deținea 40% din drepturile sportive ale lui Neymar atunci când avea contract cu Santos, a susținut că a fost privat de o cotă parte în urma acordului de transfer.

Recomandarea video

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Noaptea „Trandafirului”. Cum au fost furaţi din morgă morţii de la Timişoara şi incineraţi la Bucureşti, din ordinul Elenei Ceauşescu