Prima pagină » Sport » Detalii ȘOCANTE despre moartea fostului mare fotbalist Diego Maradona:”A agonizat 12 ore”

Detalii ȘOCANTE despre moartea fostului mare fotbalist Diego Maradona:”A agonizat 12 ore”

Detalii ȘOCANTE despre moartea fostului mare fotbalist Diego Maradona:

Diego Maradona a murit pe 25 noiembrie 2020, la Buenos Aires, din cauza unui atac de cord. Potrivit datelor din anchetă, medicii ar fi acționat într-un mod „necorespunzător, inconștient și imprudent”.

Comisarul major Mauricio Casinelli, expert medico-legal, a declarat în fața instanței că, în momentul morții, Diego Maradona avea „o inimă care cântărea de două ori mai mult decât dimensiunea sa normală”. În plus, prezenta „edeme generalizate, din cap până în picioare” și semne ale unei lungi agonii, care ar fi putut dura până la 12 ore, scrie golazo.ro

Totodată, Mauricio Casinelli a declarat că Maradona avea o acumulare de „patru litri și jumătate de apă în corp”, dintre care „trei erau în abdomen”. Acesta a punctat că apa acumulată în corpul lui Maradona „nu se poate forma în una, două sau patru zile”, ci este „ceva care progresează de minimum zece zile”, conform sport.es.

Opt persoane sunt acuzate de omucidere prin neglijență

Procesul privind moartea lui Diego Maradona, în care opt angajați din domeniul sănătății sunt acuzați de „omucidere prin neglijență”, a fost amânat până în decembrie 2025.

Diego Maradona, considerat unul dintre cei mai mari fotbaliști ai tuturor timpurilor, a condus Argentina la un al doilea titlu mondial în 1986. Acesta a murit la vârsta de 60 de ani în noiembrie 2020, din cauza unei insuficiențe cardiace, după ce suferise o operaţie pe creier în urmă cu câteva zile înainte.

Printre cele opt persoane acuzate de moartea fostului jucător de la Boca Juniors şi Napoli sunt neurochirurgul, psihologul, psihiatrul şi asistentele sale medicale, care ar putea primi pedepse cu închisoarea cuprinse între opt şi 25 de ani.

CITEȘTE ȘI:

Procesul morții lui MARADONA, amânat până în 2025. Opt persoane sunt acuzate de „omucidere prin neglijență”

Fiul lui Maradona a cerut instanței arestarea imediată a patru persoane, în cazul morții tatălui său

Ce arată raportul medical referitor la decesul lui Maradona: A fost îngrijit „deficitar, inadecvat și nesăbuit” înainte să moară

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani