Dinamo a învins clar pe Gloria Buzău, 4-1, iar „câinii” sunt pe PODIUM în Superliga

Publicat: 03 08. 2024, 08:20

Dinamo a învins pe nou-promovata Gloria Buzău, 4-1, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Roș-albii au ajuns pe locul doi în clasament și au cel mai bun atac, 11 goluri.

Golurile au fost marcate de Dennis Politic (10, 84), Raul Opruţ (27), Astrit Selmani (80), respectiv Kennedy Boateng (54, autogol).

Au jucat echipele:

DINAMO: Golubovic – Sivis (C. Costin 75), K. Boateng, Homawoo, Opruţ – G. Milanov (Borduşanu 85), Gnahore, C. Cîrjan (A. Bani 58) – Abdallah (P. Neagu 76), Selmani, Politic (Amzăr 85). ANTRENOR: Zeljko Kopic

GLORIA BUZĂU: Greab – Scheda (C. Traore 81), Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Canadjija, Prejmerean (Al. Stan 46), R. Ahkmatov (I. Gheorghe 81) – Işfan (Budescu 68), R. Matos, Tescan (C. Dumitru 46). ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

Dinamo a învins clar pe Gloria Buzău, 4-1, iar „câinii” sunt pe podium în Superliga

Zeljko Kopic, antrenorul echipei Dinamo, a declarat după jocul cu cei de la Buzău, din Superliga: „Sunt fericit pentru ce am realizat împreună cu jucătorii. Prima repriză a fost una foarte bună, am marcat cele două goluri. Începutul reprizei a doua am avut ceva probleme, au forțat ei, și-au asumat riscuri. Am suferit, am luat gol, dar pe final am reușit să mai marcăm două goluri și să câștigăm. Ei sunt o echipă bună, firește că m-am temut la 2-1, am fost puțin îngrijorat. Nu poți să controlezi ce fac echipele adverse pe parcursul meciurilor.

Nu poți să fii relaxat, indiferent de adversar. Trebuie să lucrăm la asta, să fim concentrați de parcă ar fi 0-0. Asta le-am zis la pauză, că trebuie să jucăm ca și cum ar fi 0-0. Câteodată trebuie să suferi în timpul meciului, să revii și să marchezi golurile decisive. E important să marchezi goluri multe, 11 goluri în patru meciuri. Trebuie să ne bucurăm de acest moment și să reglăm lucrurile pe partea defensivă. Faptul că noi câștigăm sau nu un meci nu schimbă strategia pe care o avem și căutăm și alți jucători. Pot spune că sunt mulțumit de cele șapte puncte, chiar dacă la Cluj am condus cu 2-0 și nu am luat nici măcar un punct. Dacă îmi spunea cineva înainte de startul sezonului că vom marca 11 goluri și vom avea șapte puncte, eram cât se poate de mulțumit”.