Europa League. Atletico Madrid și Athletic Bilbao se vor întâlni în finala ce va avea loc pe 9 mai, la București

Publicat: 27 04. 2012, 00:49
Actualizat: 09 05. 2012, 15:02

Echipa spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formația spaniolă FC Valencia, în manșa secundă a semifinalelor competiției.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Adrian Lopez, în minutul 60. Atletico Madrid a jucat în inferioritate numerică din minutul 79, după eliminarea lui Tiago. În tur, la Madrid, Atletico s-a impus cu scorul de 4-2.

În cealaltă semifinală, echipa spaniolă Athletic Bilbao s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formația portugheză Sporting Lisabona, în manșa retur a semifinalelor competiției.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Susaeta ’17, Ibai Gomez ’45+1 și Llorente ’88, în timp ce pentru oaspeți a înscris Van Wolfswinkel, în minutul 44.

Athletic Bilbao a mai disputat o finală de Cupa UEFA, în 1977, în timp ce Atletico Madrid a câștigat Liga Europa în 2010.

Finala Ligii Europa va avea loc pe 9 mai, de la ora 21.45, pe Arena Națională din București.