FCSB se DISTREAZĂ în Europa! 7-1 în deplasare cu campioana din San Marino. „A fost meci de antrenament”

Publicat: 10 07. 2024, 06:13

FCSB a trecut cu un scor de maidan de Virtus AC, campioana din San Marino, scor 7-1, marţi seata, în deplasare, în manşa întâi a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Golurile echipei campioane au fost marcate de Darius Olaru (6 – penalti, 11, 37), Daniel Popa (22, 27) şi David Miculescu (70, 73).

„A fost meci de antrenament, dar nu orice echipă dădea șapte, trebuie să joci combinativ, să îi desfaci”, a declarat patronul Gigi Becali după meci.

Este cea mai categorică victorie din istoria clubului roș-albastru. Pe 18 septembrie 2014, Steaua București, după denumirea de la acea vreme, a câștigat la București cu 6-0 în fața danezilor de la Aalborg, în primul meci din grupele Europa League. Și asta după ce fusese 0-0 la pauză!

De asemenea, pe 3 octombrie 1979, după 2-2 în Elveția, Steaua învingea pe Young Boys Berna cu 6-0, după 2-0 la pauză, goluri reușite de Ion Nițu și Ștefan Sameș. În repriza secundă au punctat Vasile Aelenei, Marcel Răducanu (foto sus), același Sameș, plus Gabriel Zahiu, scrie ProSport.

FCSB, condusă de pe margine Elias Charalambous, a evoluat în formula: Târnovanu – Creţu (Antwi – 46), Ngezana (Dawa – 46), Harut, Kiki – Şut ( Alhassan. – 46), Edjouma, Olaru (Lixandru – 61) – Băluţă (Miculescu – 46), Popa, Phelipe.

Returul se dispută la 16 iulie, la Bucureşti. În turul secund preliminar, FCSB o va întâlni pe Maccabi Tel Aviv, primul meci urmând să aibă loc pe teren propriu, pe 23 sau 24 iulie, iar manşa secund în deplasare, pe 30 sau 31 iulie.