HC Zalău a pierdut finala Cupei EHF, la Oradea

Publicat: 12 05. 2012, 18:53
Actualizat: 12 05. 2012, 18:53

Echipa de handbal feminin Lada Togliatti (Rusia) a câștigat sâmbătă, la Oradea, returul finalei Cupei EHF, în fața formației HC Zalău, scor 21-20 (8-10) și a cucerit trofeul.

Încurajate de tribune arhipline la Oradea, jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici au fost la un pas de a obține o victorie prețioasă, dar ar fi fost doar una de palmares. În tur, echipa antrenată de Evgheni Trefilov s-a impus, cu 30-24 (15-14), iar cu scorul general de 51-44 a câștigat Cupa EHF.

Meciul retur s-a jucat la Oradea, deoarece sala formației ardelene se află în reparații.

HC Zalău a revenit într-o finală de cupă europeană la 16 ani distanță de la ultima performanță similară. În 1996, ardelcenele au câștigat City Cup (actuala Challenge Cup), în fața echipei norvegiene Gjerpen IF Skien.