Prima pagină » Sport » Lionel Messi, criticat dur după ce a mers în vizită la un dictator din Africa. Câți bani i-ar fi dat „despotul” fotbalistului

Lionel Messi, criticat dur după ce a mers în vizită la un dictator din Africa. Câți bani i-ar fi dat „despotul” fotbalistului

Galerie Foto 1
Fotbalistul Lionel Messi ar urma să primească 3,5 milioane de euro după ce a participat la mai multe evenimente alături de președintele Gabonului, Ali Bongo.

Messi l-a vizitat pe Bongo weekend-ul trecut. Fotbalistul a pus piatra de temelie a unui nou stadion care va fi contruit în orașul Port-Gentil, iar apoi a participat la inaugurarea unui restaurant al familiei președintelui, transmite France Football.

„Oamenii sunt pur și simplu revoltați. (…) Messi ar fi trebuit să facă puțină documentare pentru a vedea ce reprezintă Bongo”, a declarat un reprezentant al opoziției din Gabon. Președintele s-a apărat și a spus că nu i-a dat niciun ban fotbalistului și că acesta l-a vizitat deoarece i-a promis în trecut că va face acest lucru.

Potrivit publicației franceze, vizita lui Messi a fost organizată de Samuel Eto’o, care are o relație foarte apropiată cu președintele Ali Bongo, și de Deco, fostul jucător al Barcelonei, care l-a însoțit pe cvadruplu deținător al Balonului de Aur în Gabon.

Familia Bongo este una din cele mai bogate din Africa și deține cel puțin 39 de proprietăți doar în Franța. Președintele este acuzat că a băgat adânc mâna în finanțele statului bogat în petrol și că a falsificat alegerile pentru a se menține la putere.

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit