Mihai Marinescu a câștigat etapa a zecea a campionatului de Formula 2

Publicat: 15 07. 2012, 17:50
Actualizat: 05 07. 2013, 20:54

El a fost urmat de elvețianul Cristopher Zanella (+3,887 secunde) și de britanicul Dino Zampareli (+14.327).

Marinescu a fost cel mai rapid în calificările care au avut loc tot duminică, cu un timp record pentru Formula 2 pe circuitul britanic, și a ocupat primul loc pe grila de start. Românul a plecat foarte bine în cursă, a pus repede o secundă între el și Zanella și a condus permanent. Nici intrarea Safty Car-ului în turul 11/28 nu a relansat lupta pentru primul loc, Marinescu controlând permanent întrecerea și trecând primul linia de sosire.

În urma acestui rezultat, pilotul brașovean a urcat pe locul trei în clasamentul general, cu 123 de puncte, după britanicul Luciano Bacheta, cu 161,5 puncte, și după Zanella, cu 124 de puncte.

Sâmbătă, Marinescu a ocupat locul 4 în etapa a IX-a a campionatului de Formula 2, desfășurată tot pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie. El a ocupat locul 6 pe grila de start și a încheiat cursa desfășurată pe o ploaie puternică la 13,811 secunde de polonezul Kevin Mirocha, învingătorul etapei.

Etapele 11 și 12 vor avea loc pe circuitul Paul Ricard (Franța), în 21 și 22 iulie.