Prima pagină » Sport » Norbert Maior face SPECTACOL în Raliul Sardiniei din WRC

Norbert Maior face SPECTACOL în Raliul Sardiniei din WRC

Norbert Maior face SPECTACOL în Raliul Sardiniei din WRC

Echipajul format din frații Norbert Maior și Francesca Maior a terminat pe locul 5 în divizia juniorilor la etapa mondială WRC, care a avut loc în Sardinia, pe macadam, după ce inițial pierduse aproape 5 minute chiar pe prima probă special a etapei din insula Italiei.

După ce au încheiat pe locul 3 în Croația, cei doi au avut o evoluție bună și în antrenamentele din Sardinia, însă au fost aproape de un abandon chiar în primii kilometri ai raliului.

Norbert Maior face SPECTACOL în Raliul Sardiniei din WRC

„Pentru noi e o victorie că am reușit să terminăm atunci cu bine, chiar dacă acea primă probă ne-a dus pe ultimul loc în clasament”, a spus Maior.

Imediat după problema tehnică, Maior a început asaltul pentru a recupera locurile în clasament, iar de pe locul 16, a ajuns până pe locul 5 în clasamentul mondial al juniorilor, piloți cu vârsta până în 28 de ani.

„A fost o întreagă aventură, fiecare kilometru a fost ca o luptă, am mai făcut două pene pe parcurs, dar nu ne-am dat bătuți și locul 5 chiar e enorm pentru noi având în vedere condițiile date”, a adăugat pilotul de la Napoca Rally Academy.

După Sardinia, a treia etapă a sezonului WRC Junior, Norbert Maior ocupă locul 5 în clasamentul mondial, cu un total de 29 de puncta, la numai 6 puncte de ocupantul locului 2, Diego Dominguez. Lider rămâne estonianul Romet Jurgenson, cu un total de 60 de puncte.

Urmează Finlanda și Grecia

Echipajul românesc concurează în WRC datorită unei burse primite din partea promotorului ca urmare a titlului european de juniori cucerit în 2023.

Ultimele două etape ale sezonului de WRC Junior vor avea loc în Finlanda (1-4 august) și Grecia (5-8 septembrie). Până atunci, frații Maior vor concura la Raliul Clujului în perioada 22-24 iunie, a patra etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano.

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Două planete din Sistemul Solar nu sunt ceea ce par, susțin cercetătorii