Prima pagină » Sport » O țară întreagă a aplaudat-o! Performanță în premieră pentru România, oferită de Andreea Beatrice Ana! VIDEO

O țară întreagă a aplaudat-o! Performanță în premieră pentru România, oferită de Andreea Beatrice Ana! VIDEO

16 dec. 2022, 17:36, Sport
O țară întreagă a aplaudat-o! Performanță în premieră pentru România, oferită de Andreea Beatrice Ana! VIDEO

Andreea Beatrice Ana (22 de ani) a primit la Gala Mari Sportivi, organizată de ProSport, Premiul pentru Excelență în sport în 2022.

Sportiva Andreea Beatrice Ana este un nume de rezonanță în luptele libere.

În 2022, în luna martie, a cucerit medalia de aur la categoria 55 kg, la Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Plovdiv, după ce a învins-o în finală pe azera Elnura Mamadova.

Performanță în premieră pentru România, oferită de Andreea Beatrice Ana

Ana, campioana mondială Under-23 anul trecut, s-a impus cu suedeza Nova Ilona Bergman în sferturi, iar în semifinale a dispus de turcoaica Zeynep Yetgil.

Apoi, în aprilie, a reușit o mai mare performanță: la aceeași categorie de greutate aceasta a devenit campioană europeană de seniori, la competiția desfășurată la Budapesta.

Românca a trecut în finală de reprezentanta Ucrainei, Oleksandra Khomenets, pe care a învins-o cu 7-5 și a luat aurul european. E o premieră: primul titlu european la lupte feminine din istoria României, obținut de Andreea Beatrice Ana și Federatia Română de Lupte (FRL).

Ce spune Andreea Beatrice Ana

„Anul 2022 a fost un an productiv în care mi-am depășit foarte multe limite.

Da. Așa este. Am scris istorie pentru România pentru că am devenit prima campioană europeană de seniori.

A fost un drum lung dificil, care s-a terminat cu bine. Toate luptele au fost grele, dar cel mai greu meci a fost în finală.

Ucraineanca a fost cea mai puternică, a fost foarte strâns, a fost ceva de genul 8-6. Am crezut că pot s-o înving încă de la începutul meciului dar spre final când am atacat și punctat am simțit-o mai obosită ca mine și asta mi-a dat curaj”, a declarat Andreea Beatrice Ana pentru ProSport.

Andreea Beatrice Ana și-a petrecut junioratul la CS Mangalia, unde a fost descoperită și formată de antrenorul George Marian Oancea.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!