Prima pagină » Sport » Oprescu, despre sponzorizarea cu 1 milion de lei a echipei Oltchim: Am dorit acest lucru, pentru că este o echipă etalon

Oprescu, despre sponzorizarea cu 1 milion de lei a echipei Oltchim: Am dorit acest lucru, pentru că este o echipă etalon

Oprescu, despre sponzorizarea cu 1 milion de lei a echipei Oltchim: Am dorit acest lucru, pentru că este o echipă etalon
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat vineri despre sponsorizarea acordată echipei de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea că a dorit să facă acest lucru, pentru că este vorba despre o grupare etalon a sportului românesc, ajutorul fiind o "datorie morală".

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat vineri despre sponsorizarea acordată echipei de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea că a dorit să facă acest lucru, pentru că este vorba despre o grupare etalon a sportului românesc, ajutorul fiind o „datorie morală”.

„Am dorit acest lucru, pentru că este o echipă etalon a sportului românesc. Este o datorie morală să le ajutăm, pentru că aceste fete reprezintă o mândrie națională, iar în acest an au șanse reale de a participa la o altă finală a Ligii Campionilor. Echipa este deja angrenată în competiții internaționale și, fără acest sprijin financiar, nu ar mai fi putut participa la următoarele etape”, a spus Oprescu.

Primăria Capitalei va sponsoriza cu un milion de lei echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea, suma urmând să fie alocată din fondul de rezervă al municipalității, potrivit unui proiect de hotărâre aprobat vineri de Consiliul General al Municipiului București (CGMB).

Proiectul de hotărâre are inclus în anexe un referat al președintelui clubului Oltchim Râmnicu Vâlcea, în care se menționează că, în prezent, gruparea sportivă se confruntă cu o situație financiară deosebit de grea și nu mai poate susține echipa de handbal ferminin.

Potrivit proiectului, banii alocați vor fi destinați participării echipei de handbal feminin la competițiile internaționale în care aceasta este deja angrenată (Liga Campionilor – n.r.).

După supunerea la vot a proiectului, consilierii PDL din CGMB au contestat numărătoarea voturilor. Potrivit acestora, proiectul nu ar fi întrunit numărul de voturi necesare aprobării, însă președintele de ședință a declarat proiectul ca fiind votat.

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit