Prima pagină » Sport » Povestea dramatică a unui jucător de tenis din Yemen: Uneori îmi țiuie urechile de la bombe. Atunci este clar că trebuie să plecăm de pe teren

Povestea dramatică a unui jucător de tenis din Yemen: Uneori îmi țiuie urechile de la bombe. Atunci este clar că trebuie să plecăm de pe teren

Povestea dramatică a unui jucător de tenis din Yemen: Uneori îmi țiuie urechile de la bombe. Atunci este clar că trebuie să plecăm de pe teren
Povestea dramatică a unui jucător de tenis din Yemen: Uneori îmi țiuie urechile de la bombe. Atunci este clar că trebuie să plecăm de pe teren

Săptămâna trecută, tânărul tenismen a pășit pentru prima dată pe un teren mare, cu nocturnă, și a participat la Campionatele Asiei pentru juniori, în Qatar. Alhassan Ishaq a trecut de calificări și s-a oprit în optimi, ajungând pe locul 126 în clasamentul mondial pentru jucătorii sub 14 ani.

Republica Yemen este o țară din Orientul Mijlociu situată în Peninsula Arabă, în sud-vestul Asiei. Cu o populație de circa 24 de milioane de locuitori, Yemenul este mărginit de Arabia Saudită la nord, Marea Roșie la vest, Marea Arabă și Golful Aden la sud, și Oman la est.

În ultimii doi ani, țara a fost măcinată de războaie și s-a confruntat cu foamete. Războiul dintre alianța saudită și forțele șiite Houthi pentru controlul capitalei yemenite Sana’a a provocat peste 10.000 de decese, inclusiv 1.500 de copii, potrivit Națiunilor Unite. Unii locuitori au fost nevoiți să-și abandoneze casele, iar alții sunt vizați pentru radicalizare de către Al-Qaeda.

Tinerii din Yemen care vor să-și facă o carieră în sport trebuie să depășească obstacole precum condițiile precare ale bazelor de antrenament, afectate de atacuri aeriene și bombardamente.

„Este imposibil să ignori războiul, dar trebuie să mă concentrez la ce vreau să fac…și anume să câștig meciuri de tenis. O dată, am găsit șrapnel pe teren, o bucată de metal carbonizat, de un braț lungime. Totodată, furtunile de nisip și căderile de curent întrerup meciurile, iar unele suprafețe de joc sunt pline de gropi. Uneori, bombardamentele sunt atât de puternice, încât îmi țiuie urechile și trebuie să evacuăm baza de pregătire. Dar a doua zi tot revin cu poftă de joc”, a spus Alhassan Ishaq pentru Reuters.

Alhassan Ishaq și antrenorul său, Osama al-Maqaleh, nu au putut să zboare din Sana’a spre Qatar, întrucât aeroportul a fost puternic afectat de un bombardament în 2015. Prin urmare, cei doi au făcut 21 de ore cu autocarul către un aeroport din orașul estic Seyoun.

„Am traversat o zonă presărată cu mine, am văzut clădiri în flăcări și orașe controlate de militanți Al-Qaeda. Autocarul nostru a fost oprit la un punct de control, iar rebeli Houthi au interogat pasagerii și au căutat arme în bagaje. Un bărbat a fost întrebat de unde este și apoi a fost coborât din autocar, pur și simplu. Nouă ne-au spus că ar trebui să rămânem și să luptăm”, a povestit Osama al-Maqaleh, pentru sursa citată.

Alhassan Ishaq și alți câțiva juniori din Yemen au primit sprijin din partea Federației Internaționale de Tenis pentru a participa la turnee regionale și a urca în clasamentele mondiale.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate