Prima pagină » Sport » Reacția președintelui Federației Române de Tenis de Masă, după eșecul de la JO Paris: „Au ieșit la suprafață slăbiciunile”

Reacția președintelui Federației Române de Tenis de Masă, după eșecul de la JO Paris: „Au ieșit la suprafață slăbiciunile”

Final dureros de drum pentru echipa feminină de tenis de masă a României la Jocurile Olimpice. Fetele noastre, numărul 4 mondial, au fost învinse surprinzător cu scorul de 3-2 de India, în optimile de finală, fiind eliminate.

Președintele Federației Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, și-a exprimat, pe de o parte, dezamăgirea pentru ratarea unui obiectiv care părea la îndemână – calificarea în sferturile de finală -, dar totodată a dat și semnalul pentru strângerea rândurilor.

Pentru că eșecurile, ca și victoriile, sunt obținute și se trăiesc doar în echipă.

Reacția președintelui FRTM, Cristinel Romanescu, după eșecul de la JO Paris

„Este un moment dificil pentru echipa naționala feminină. După atât de multe triumfuri în competițiile europene de anvergură, după finale jucate, câștigate sau pierdute, dar de fiecare dată pe podium, după 3 ani în care am alergat împreună, sportivi, antrenori și federație, după acumularea de puncte pentru a ne califica de pe o poziție privilegiată (locul 4 mondial) la JO Paris, iată-ne azi în fața unui eșec care ne afectează pe toți deopotrivă.

Nu găsim scuze pentru meciul cu India, din înfrângeri ar trebui să învățăm… dar nu aici era momentul. La JO, sportivii ar fi trebuit sa fie pregătiți pentru ce este mai greu și sa găsească resurse în timp real. Sunt surprins de faptul că nu a funcționat acest principiu și că au ieșit la suprafață mai degrabă slăbiciuni nebănuite. Nu e loc de speculații, suntem o echipă și nu putem șterge cu buretele un trecut recent care ne aparține. Suntem o echipă la bine și la greu și vom găsi resursele pentru a repara ce pare acum de neconceput”, a spus Cristinel Romanescu.

Cum a decurs partida

Confruntarea cu India nu a început deloc bine pentru românce. Mai întâi, perechea Adina Diaconu/ Elizabeta Samara a fost învinsă cu scorul de 3-0 (11-9, 12-10, 11-7) de Girish Archana Kamath/ Sreeja Akula.

Apoi, la simplu, Bernadette Szocs, numărul 10 mondial, a fost învinsă de Manika Batra, scor 3-0 (11-5, 11-7, 11-7).

Elizabeta Samara a adus primul punct al României, după ce a învins-o cu 3-2 (8-11, 11-4, 7-11, 11-6, 11-6) pe Sreeja Akula.

Bernadette Szocs a egalat situația pe tabelă, după victoria cu 3-1 (11-5, 8-11, 11-7, 11-9) obținută în fața lui Girish Archana Kamath.

Din păcate, în meciul decisiv, Adina Diaconu a fost învinsă de Manika Batra cu 3-0 (11-5, 11-9, 11-9).

În urma acestui rezultat, România va încheia proba pe echipe la Jocurile Olimpice pe locul 9. La precedenta ediție, la Tokyo, „tricolorele” s-au clasat pe poziția a cincea.

Foto: frtm/cosr/ittf

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit