Rezultatele din EUROPA League! Manchester United, egalată după două autogoluri. Ce a făcut AS Roma

Publicat: 14 04. 2023, 11:21

S-a jucat prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League. AS Roma a pierdut cu Feyenoord, iar Manchester United a condus pe Sevilla cu 2-0, dar spaniolii au egalat pe final.

Pentru Manchester United, Marcel Sabitzer a realizat „dubla”, în minutele 14 și 21, dar Sevilla a revenit pe final, după două autogoluri: Malacia a marcat în propria poartă în minutul 84, iar Harry Maguire a repetat „faza” în minutul 90+3.

AS Roma a fost învinsă de Feyenoord Rotterdam, scor 1-0: Mats Wieffer a punctat în minutul 53.

Rezultatele din Europa League! Manchester United, egalată după două autogoluri. Ce a făcut AS Roma

Sferturi de finală Europa League:

Feyenoord – AS Roma 1-0

Juventus – Sporting Lisabona 1-0

Leverkusen – Royale Union 1-1

Manchester United – Sevilla 2-2

Returul sferturilor de finală Europa League a fost programat săptămâna viitoare, joi, 20 aprilie. Semifinalele se vor juca pe 11 și 18 mai și ar putea fi:

Juventus/Sporting Lisabona – Manchester United/Sevilla
Feyenoord/AS Roma – Bayer Leverkusen/Royale Union SG

Finala va avea loc la data de 31 mai, la Budapesta, pe Puskas Arena.

Cum au arătat echipele și care au fost marcatorii:

A marcat: Wieffer (min. 53)

Echipele de start:

Feyenoord: Bijlow – Geetruida, Trauner, Hancko, Hartman – Wieffer, Kokcu – Jahanbakhsh, Szymanski, Idriss – Gimenez
Antrenor: Arne Slot

AS Roma: Rui Patricio – Zalewski, Mancini, Smalling, Roger, Spinazzola – Cristante, Matic – Dybala, Pellegrini, Abraham
Antrenor: Jose Mourinho

A marcat: Gatti (min. 73)

Juventus: Szczesny – Gatti, Bremer, Danilo – Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Kostic – Di Maria, Milik, Chiesa
Antrenor: Massimiliano Allegri

Sporting Lisabona: Adan – St. Juste, Inacuo, Coates – Esagio, Morita, Gonclaves, Santos – Edward, Chermiti, Trincao
Antrenor: Ruben Amorim

Bayer Leverkusen – Royale Union Saint-Gilloise 1-1

Au marcat: Wirtz (min. 83) / Boniface (min. 51)

Bayer Leverkusen: Hradecky – Hincapie, Tah, Tapsoba – Frimpong, Palacios, Andrich, Bakker, – Diaby, Wirtz – Adli
Rezerve: Pentz, Lomb, Kossounou, Azmoun, Demirbay, Amiri, Hudson-Odoi, Hlozek, Fosu-Mensah, Azhil, Bellarabi
Antrenor: Xabi Alonso

Royale UnionSaint-Gilloise: Moris – Nieuwkoop, Kandouss, Burgess, Van der Heyden – Lynen, Amani, Lapoussin – Vertessen, Teuma, Boniface
Rezerve: Imbrechts, Fellous, El Azzouzi, Eckert, Adingra, Terho, Puertas, Sykes, Machida, Nilsson, Huygevelde
Antrenor: Karel Geraerts

Au marcat: Sabitzer (min. 15, min. 21) / Malacia (autogol, 84, Maguire, autogol, 90+3)

Manchester United: De Gea – Bissaka, Varane, Martinez, Malacia – Casemiro, Sabitzer – Antony, Fernandes, Sancho – Martial
Antrenor: Erik ten Hag

Sevilla: Bono – Montiel, Kouassi, Marcao, Acuna – Fernando, Gudelk – Ocampos, Rakitic, Torres – Lamela
Antrenor: Jose Luis Mendilibar