ROLAND GARROS. Novak Djokovici s-a calificat în sferturile de finală

Publicat: 03 06. 2012, 19:48
Actualizat: 03 06. 2012, 19:48

Tenismanul sârb Novak Djokovici, liderul mondial și cap de serie numărul unu, s-a calificat, duminică, în sferturi de finală la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează AFP.

Djokovici l-a învins, în optimile de finală, cu scorul de 4-6, 6-7 (5/7), 6-3, 7-5, 6-3, după patru ore și 18 minute, pe italianul Andreas Seppi, al 22-lea favorit al competiției.

Este pentru a treia oară în carieră când Djokovici revine de la 0-2 la seturi, după succesul în fața lui Roger Federer în semifinala de la US Open din 2011 și după victoria în fața lui Guillermo Garcia-Lopez la Wimbledon în 2005.

Novak Djokovici îl va întâlni în sferturile de finală de la Roland Garros pe învingătorul partidei dintre francezul Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 5, și elvețianul Stanislas Wawrinka, al 18-lea favorit al competiției.