România a început cu stângul EUROPEANUL de BASCHET 3X3. Fetele își joacă ULTIMA șansă la calificare

Publicat: 23 08. 2024, 15:50
Sursa foto: Profimedia

Naționala de baschet feminin a debutat cu o înfrângere la scor în fața Germaniei la Campionatul European de Baschet 3×3. Fetele își vor juca ultima șansă de a se califica în runda următoarea de la ora locală 16:00 (ora României 17:00) în prezența Poloniei.

România, alături de Azerbaidjan au contabilizat cele mai drastice înfrângeri: 21-7. După primele trei minute din timpul regulamentar de joc, Germania conducea detașat cu 9 la 2. Româncele s-au luptat să revină pe tabelă prin Maria Ferariu, însă scorul curgea în defavoarea echipei noastre.

Cu două minute înainte de final, Victoria Poros a curmat suferința României cu un coș de două puncte și a dus scorul la 21 de puncte pentru Germania, fapt ce a încheiat o partidă în care baschetbalistele autohtone nu s-au regăsit.