Prima pagină » Sport » România a învins Insulele Feroe. 0-3, în preliminariile Euro 2020 | Cosmin Contra: Sunt mulțumit de băieți. Au jucat consistent | Ciprian Tătărușanu: Vin cu poftă la echipa națională, sunt foarte odihnit

România a învins Insulele Feroe. 0-3, în preliminariile Euro 2020 | Cosmin Contra: Sunt mulțumit de băieți. Au jucat consistent | Ciprian Tătărușanu: Vin cu poftă la echipa națională, sunt foarte odihnit

România a învins Insulele Feroe. 0-3, în preliminariile Euro 2020 | Cosmin Contra: Sunt mulțumit de băieți. Au jucat consistent | Ciprian Tătărușanu: Vin cu poftă la echipa națională, sunt foarte odihnit
România a învins, sâmbătă, reprezentativa Insulelor Feroe, cu scorul de 3-0 , în preliminariile pentru Euro 2020.

Vlad Chiricheș a fost înlocuit, în minutul 39, de Adrian Rus, după ce a suferit o întindere. Primul gol al partidei, din minutul 74, George Pușcaș a marcat din poziție de unu la unu cu portarul din Feroe, din acțiunea pornită de Nicolae Stanciu. Mitriță a înscris al doilea gol al partidei, în minutul 83, după ce a interceptat o minge așezată de Claudiu Keșeru. După ce a pătruns în apărarea Insulei Feroe, Mitriță a șutat și a trimis mingea în poarta lui Nielsen. Keșeru înscrie ultimul gol al partidei, în ultima fază a meciului.

Echipele de start:
Insulele Feroe: Nielsen – Vatnsdal, Gregersen, Baldvinsson – Sorensen, Olsen (Edmundsson 75), Hansson, Davidsen – Vatnhamar,Olsen (Eriksen 71), Bjartalid
România: Tătărușanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheș (Rus 39), Bancu – Hagi, Anton, Stanciu, Coman (Mitriță 69) – Pușcaș, Andone (Keșeru 65)

România va evolua în următorul meci împotriva Norvegiei, marți, începând cu ora 21:45.

Cosmin Contra: Sunt mulțumit de băieți. Au jucat consistent

Cosmin Contra a declarat, sâmbătă, în urma partidei din preliminariile pentru Euro 2020, dintre Insulele Feroe și România, scor 0-3, că este mulțumit pe deplin de elevii săi.

„Am obținut un rezultat bun ce ne ține în cursa calificărilor. Sunt trei puncte meritate. Am dominat întreg meciul. Băieții au încercat până în ultimul moment. Am reușit trei goluri și mă bucur enorm. Florin Andone putea marca în prima repriză. Avem probleme când întâlnim apărări foarte aglomerate. Nu a fost ușor. Acum ne pregătim pentru meciul de marți. Am încercat să îi fac să fie lucizi. Le-am zis la pauză că feroezi vor cădea din punct de vedere fizic. Le-am spus să fie calmi și să aibă răbdare. Se pare că Vlad Chiricheș are o ruptură. Vom decide în seara asta pe cine vom convoca. Probabil Cristea și Burcă. Keșeru are un cârcel sau o contractură. Nu este la fel de grav ca la Chiricheș. Sper sa câștigăm cu Norvegia. Băieții au jucat consistent. Sunt mulțumit de ei. M-aș bucura enorm să ne calificăm”, a declarat Cosmin Contra, la ProTV.

Marcatorii României au fost George Pușcaș, Alexandru Mitriță și Claudiu Keșeru.

Ciprian Tătărușanu, România: Vin cu poftă la echipa națională, sunt foarte odihnit

România a mai adăugat trei puncte în grupa F, în urma victoriei obținute, în deplasare, contra Insulelor Feroe, din preliminariile pentru Campionatul European din 2020. Echipa pregătită de Cosmin Contra s-a impus cu 3-0, în urma golurilor marcate de Pușcaș, Mitriță și Keșeru.

La finalul partidei, Ciprian Tătărușanu a vorbit despre meciul câștigat de România.

„Este o victorie importantă, după un meci dificil, la care sincer ne așteptam. Am ratat mult în prima repriză, dar e bine că am marcat și am câștigat. Nu am avut cine știe ce intervenție. A fost o ocazie normală a lor, nu știu cum s-a văzut la televizor. Suprafața de joc ne-a dezavantajat, nu suntem foarte obișnuiți”, a spus Ciprian Tătărușanu, la microfonul ProTV, care a vorbit și despre forma bună pe care o traversează:

„Cu mult umor, Tătărușanu a explicat forma bună pe care o are la echipa națională prin prisma faptului că nu evoluează la echipa de club: „Nu este ușor să nu joci la echipa de club. Pentru mine este o situație nouă, dar a fost decizia antrenorului și nu am făcut altceva decât să o respect. Vin cu poftă la echipa națională…ce pot să spun, sunt foarte odihnit”.

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce aduce ghinion să lași o pălărie pe pat?