România a obținut trei medalii la Campionatul Mondial de gimnastică aerobică de la Cancun

Publicat: 29 06. 2014, 12:20
Actualizat: 10 02. 2019, 14:51

Potrivit site-ului Federației Române de Gimnastică, prima medalie obținută de delegația României la CM de la Cancun, sâmbătă, a fost cea de argint la echipe, în componența Corina Constantin, Bianca Becze, Marius Petrușe, Anca Surdu, Andreea Bogati, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Alina Radu și Marius Gavriloaie. Titlul mondial a revenit Franței, iar medalia de bronz Chinei.

A urmat medalia de argint la individual feminin, câștigată de Corina Constantin (22.000), care a fost depășită de Lubov Gazov (Austria), în timp ce Aurelie Joly (Franța) a obținut bronzul, dar și cea de aur la trio feminin.

Echipa României, în componența Corina Constantin, Anca Surdu și Andreea Bogati a obținut un total de 21.541 puncte, cu care s-a clasat pe prima poziție a clasamentului. Pe podium au mai urcat China și Coreea de Sud.

La aerobic dance, echipa României s-a clasat pe locul 4, după Rusia, China și Coreea de Sud.

La Campionatul Mondial de la Cancun, care se încheie duminică, participă 600 de gimnaști din 42 de țări.