Scor de MAIDAN la startul Ligii Campionilor la fotbal! S-au marcat 8 goluri într-o singură repriză

Publicat: 18 09. 2024, 06:21

Bayern Munchen s-a distrat marți seara cu Dinamo Zagreb, scor 9-2, cel mai mare scor din ultimele sezoane de Liga Campionilor.

Harry Kane a marcat de patru ori pentru bavarezi, trei dintre goluri fiind înscrise din punctul cu var.

Marți seara, FC Liverpool s-a impus în deplasare cu AC Milan, iar deţinătoarea trofeului, Real Madrid a învins categoric pe VfB Stuttgart.

• Juventus Torino – PSV Eindhoven 3-1 (Kenan Yildiz 21, Weston McKennie 27, Nicolas Gonzalez 52, respectiv Ismael Saibari 90+3)
  • Young Boys Berna – Aston Villa 0-3 (Youri Tielemans 27, Jacob Ramsey 38, Amadou Onana 86)
  • AC Milan – Liverpool 1-3 (Christian Pulisic 3, respectiv Ibrahima Konate 23, Virgil van Dijk 41, Dominik Szoboszlai 67)
  • Bayern Munchen – Dinamo Zagreb 9-2 (Harry Kane 19 – penalty, 57, 73 – penalty, 78 – penalty, Raphael Guerreiro 33, Michael Olise 38, 61, Leroy Sane 85, Leon Goretzka 90+2, respectiv Bruno Petkovic 49, Takuya Ogiwara 50)
  • Real Madrid – VfB Stuttgart 3-1 (Kylian Mbappe 46, Antonio Rudiger 83, Endrick 90+5, respectiv Deniz Undav 68)
  • Sporting Lisabona – Lille 2-0 (Viktor Gyokeres 38, Zeno Debast 65)

Care e sistemul de desfășurare

Imediat ce se încheiecele 8 partid epentru fiecare dintre formații, primele opt echipe din clasamentul general se califică, automat, în faza eliminatorie.

De asemenea, formațiile aflate între locurile 9 și 24 vor juca un baraj, în dublă manșă, pentru a fi desemnate ultimele calificate în optimile de finală.

Echipele eliminate și cele de la locul 25 în jos nu vor mai fi redistribuite, ca până acum, în Europa League, luându-și adio de la ediția actuală a cupelor europene.

Ce partide au loc miercuri, 18 septembrie?

Bologna – Șahtior Donețk, ora 19:45
Sparta Praga – Salzburg, ora 19:45
Club Brugge – Borussia Dortmund, ora 22:00
Celtic – Slovan Bratislava, ora 22:00
Manchester City – Internazionale Milano, ora 22:00
PSG – Girona, ora 22:00