Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe pierde o nouă partidă în EuroCup Women. Șansele de CALIFICARE în următoarea fază a competiției se reduc dramatic

Publicat: 24 10. 2024, 23:55
Actualizat: 25 10. 2024, 00:09
sursa foto: Profimedia

ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a fost învinsă dramatic de Steaua Roşie Belgrad, cu scorul de 76-70, după două reprize de prelungiri, joi seara, în Sala Zeleznik din Belgrad, într-un meci din Grupa C a competiţiei feminine de baschet EuroCup Women.

După un prim sfert slab, fosta campioană a României a recuperat pas cu pas şi a reuşit să egaleze, 53-53, cu 35 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, printr-un coş de trei puncte reuşit de Beatrix Meresz.

Sepsi-SIC a fost aproape de a obţine victoria în prelungiri, dar Madison Williams a egalat (63-63), când mai erau trei secunde din prima repriză de overtime.

Steaua Roşie a dominat a doua repriză de prelungiri şi s-a impus în final cu 76-70, după o partidă dramatică. Sepsi-SIC a pierdut toate cele trei meciuri disputate în Grupa C până acum.

În total, sunt 12 grupe și doar două echipe clasate pe primele poziții din fiecare urnă valorică merg mai departe în şaisprezecimile competiției. Se califică în această fază, de asemenea, cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea și cele mai bune echipe de pe locul al patrulea din Euroliga feminină.

Sepsi a dat cea mai bună marcatoare, dar n-a fost suficient

Taya Robinson, cu 20 puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive, a fost cea mai bună din echipa covăsneană la Belgrad, Ciera Johnson a contribuit cu 13 p, 10 rec, 4 pd, Beatrix Meresz, cu 10 p, 9 rec, Katy Armanu, 12 p, 3 rec, Livia Gereben, 15 p.

De la gazde s-au remarcat Ivana Katanic, 14 p, 6 rec, 5 pd, Aleksandra Katanic, 13 p, 8 rec, 9 pd, Emily Potter, 14 p, 9 rec, Madison Williams, 17 p, 7 rec, Nevena Vuckovic, 6 p, 13 rec.

Sepsi-SIC va juca următorul meci pe teren propriu, cu AEO Proteas Voulas, pe 30 octombrie.