SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN. Veste neașteptat de bună pentru româncă

Publicat: 19 01. 2015, 16:07
Actualizat: 22 01. 2015, 18:30

Luni, ziua de debut a primului Grand Slam din 2015 a fost una de coșmar pentru favoritele din jumătatea inferioară a tabloului feminin de simplu, opt din cele 16 jucătoare cotate drept cap de serie părăsind competiția.

Pe „sfertul” de tablou al Simonei Halep, locul 3 WTA, potențiala adversară a româncei din faza sferturilor de finală, Ana Ivanovici, a fost învinsă, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2, de Lucie Hradecka (Cehia), poziția 142 în ierarhia mondială.

Un alt cap de serie de pe această parte de tablou, germana Sabine Lisicki, a 28-a favorită și locul 28 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, de Kristina Mladenovici (Franța), locul 71 WTA. Halep ar fi putut să o întâlnească pe Lisicki în turul trei la Melbourne.

De asemenea, rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA și cap de serie numărul 23, a părăsit competiția la debut, după ce a pierdut meciul cu belgianca Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, scor 6-4, 3-6, 3-6.

Ultimul cap de serie din concurs, elvețianca Belinda Bencici, locul 34 WTA și a 32-a favorită, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 6-1, de germana Julia Goerges, locul 73 WTA.

În aceste condiții, jucătoarea cel mai bine clasată pe care Simona Halep o poate întâlni până în sferturi a rămas italianca Sara Errani, locul 14 WTA și cap de serie numărul 14, care a trecut, cu 6-1, 6-0, de americanca Grace Min, locul 105 WTA. Meciul Halep – Errani ar putea avea loc în optimi.

Pe „sfertul” de tablou al rusoaicei Maria Șarapova, locul 2 WTA, favoritele Angelique Kerber (Germania), Lucie Safarova (Cehia), Carla Suarez Navarro (Spania) și Svetlana Kuznețova (Rusia) au fost eliminate, luni, în runda inaugurală de la Australian Open.

Kerber, locul 9 WTA și cap de serie numărul 9, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 0-6, 6-1, de Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, în timp ce Safarova, a 16-a favorită a competiției și locul 16 WTA, a fost întrecută, cu scorul de 6-4, 2-6, 8-6, de Iaroslava Șvedova (Kazahstan), locul 66 WTA.

Suarez Navarro, locul 17 și cap de serie numărul 17, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-1, de Carina Witthoeft (Germania), locul 104 WTA, iar Kuznețova, a 27-a favorită a competiției și locul 27 WTA, a fost întrecută, cu scorul de 6-4, 6-2, de Caroline Garcia (Franța), locul 36 WTA.

În schimb, Șarapova a trecut fără emoții de prima rundă, după o victorie obținută în fața croatei Petra Martici, locul 184 WTA, jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-4, 6-1. Alexandra Panova (Rusia), poziția 150 în ierarhia mondială, este adversara din turul doi a Mariei Șarapova.

În turul întâi, Panova a câștigat în fața Soranei Cîrstea, locul 97 WTA, cu scorul de 7-5, 6-0.

La rândul ei, Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva italiană Karin Knapp, locul 50 WTA, în manșa întâi a primului Grand Slam al anului. În faza următoare, românca o va întâlni, miercuri, pe jucătoarea australiană Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, care a trecut, luni, cu scorul de 6-3, 6-4, de Alexandra Dulgheru, locul 87 WTA.

Simona Halep ar putea să o întâlnească pe Maria Șarapova în semifinalele turneului.

Din primele zece favorite ale Australian Open, au mai trecut de „lunea nebună”, așa cum site-ul oficial al WTA a caracterizat această zi, canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA și cap de serie numărul 7, și rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA și cap de serie numărul 10.

Marți, vor avea loc meciurile de pe prima jumătate a tabloului feminin de simplu, pe care principalele favorite sunt Serena Williams (SUA), locul 1 WTA, și Petra Kvitova (Cehia), locul 4 WTA.