Simona Halep s-a calificat în turul 2 al turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid

Publicat: 01 05. 2016, 21:24

Simona Halep, a șasea favorită la câștigarea turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid, a învins-o, duminică seară, pe jucătoarea niponă, Misaki Doi, în primul tur al competiției.

A șaptea în ierarhia WTA, Simona Halep și-a adjudecat primul set în doar 23 de minute, scor 6-0, apoi a închis partida după 6-3 în setul doi. Meciul dintre Simona Halep și Misaki Doi a durat 58 de minute și 16 secunde.

Simona Halep a servit cinci ași, iar procentajul ei la primul serviciu a fost de 65% la sută, față de 56 al jucătoarei din Japonia. A fost prima confruntare între Simona Halep și Misaki Doi.

În turul 2, Simona Halep va întâlni câștigătoarea din meciul Karin Knapp (Italia)-Margarita Gasparyan (Rusia).

Turneul de tenis de la Madrid se dispută pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro. Câștigătoarea trofeului primește 1000 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 912.900 de euro.