Spania – Franța, prima SEMIFINALĂ de la Euro 2024! Ce meciuri se joacă azi

Publicat: 06 07. 2024, 06:36
Actualizat: 06 07. 2024, 06:36

Franța s-a calificat chinuit în semifinalele Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare.

Partida s-a desfășurat vineri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci în care scorul a fost alb, 0-0, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Într-un alt meci, Germania a cedat în fața Spaniei, scor 1-2, după prelungiri.

Meciul a fost ultimul pentru Toni Kroos, legendarul mijlocaş german anunţându-şi în prealabil încheierea carierei după EURO.

Portugalia a jucat al şaptelea său sfert de finală la EURO, un record de la introducerea acestui format, în 1996.