Steaua – Dinamo, DERBY de România, 2-0! „Câinii”, gafă monumentală!

Publicat: 18 04. 2023, 20:59
Actualizat: 18 04. 2023, 21:07

CSA Steaua și Dinamo au jucat marți, în etapa patru din play-off-ul Ligii 2. Gazdele s-au impus cu 2-0. Chipirliu a marcat din penalty, în minutul 19, după care tot el a înscris dintr-o greșeală uluitoare a dinamoviștilor: portarul Oncescu a vrut să-i paseze lui Larrucea, dar a greșit și mingea a ajuns foarte ușor la Chipirliu, care astfel a reușit „dubla”.

La CSA Steaua – Dinamo au asistat 18.000 de fani în tribune, dintre care 5.000 au fost dinamoviști.

A fost și o greşeală de arbitraj la CSA Steaua – Dinamo, iar Marius Avram, specialistul în arbitraj al colegilor de ProSport, a analizat faza.

Steaua – Dinamo, Derby de România

În minutul 71, Patriche a fost eliminat după un fault cu talpa asupra lui Chipirliu. Liderul lui Dinamo a primit al doilea cartonaș galben și roșa-albii au jucat în zece jucători de câmp.

Steaua este lider în clasament, cu 47 de puncte, iar Dinamo ocupă locul 4, cu 38 de puncte.

Steaua: Dincă – St. Drăghici, Beța, Al. Sabău, Corbu – Ad. Popa (Balgiu 59′), Șt. Pacionel, Bărbulescu (cpt.)(Enceanu 59′), Bodișteanu (D. Oroian 68′) – Chipirliu, Chunchukov (Kayondo 66′). Rezerve neutilizate: H. Iancu – Ad. Ilie, Ciocoteală, Dav. Matei, Trică. Antrenor: Daniel Oprița

Dinamo: Oncescu – de Moura, Giafer, Patriche (cpt.), Amzăr – Dani Iglesias, Gorka Larrucea, N. Roșu (Bena 46′) – Iul. Roșu (Borcea 46′), Ghezali (Țîră 46′), Bani. Rezerve: Dujmovic – Dav. Irimia, Al. Irimia, A. Șerban, Al. D. Pop, Andr. Florescu. Antrenor: Ovidiu Burcă. Eliminat: Răzvan Patriche 70′ (cumul de cartonașe galbene)

Stadion: Steaua (București). Arbitru central: George Cătălin Găman (Craiova). Arbitri asistenți: Doru Zamfir (Slatina) și Ioan Alexandru Corb (Satu Mare). Arbitru de rezervă: Răzvan Negară (Vaslui). Observator de arbitri: Laurenţiu Vărgatu (Brăila). Delegat de joc: Bogdan Gheorghiță (Vaslui)