STEAUA pierde cu 1-5 în fața lui STUTTGART și joacă pentru calificare la Copenhaga

Publicat: 23 11. 2012, 01:29
Actualizat: 05 07. 2013, 21:09

STEAUA pierde în fața lui STUTTGART cu 1-5 în etapa a 5-a din Grupa E a EUROPA LEAGUE 2012 – 2013. Nemții au început excelent partida și conduceau cu 4-0 în minutul 31 după golurile marcate de Tasci (‘5), Harnik (’18), Sakai (’23) și Okazaki (’31). În repriza secundă, STUTTGART și-a mărit avantajul după ce Okazaki a realizat «dubla» în minutul 55. Golul de onoare al Stelei a fost marcat de Mihai Costea, în minutul 83.

În cea de-a doua partidă din grupă, Copenhaga s-a impus în deplasare în fața lui Molde, scor 2-1.

CELE MAI TARI IMAGINI DE LA STEAUA – STUTTGART

Echipele de start
STEAUA
: Tătărușanu – Szukala, Chiricheș, Gardoș – Chipciu, Bourceanu, Pintilii, Latovlevici – Popa, Rusescu, Tănase
STUTTGART: Ulreich – Sakai, Tasci, Rodriguez, Molinaro – Harnik, Kvist, Kuzmanovic, Okazaki – Ibisevic, Gentner

STEAUA – STUTTGART 1-5
(Costea 83 / Tasci 5, Harnik 18, Sakai 23,
Okazaki 31, 55)

Min. 90+3 Arbitrul fluieră finalul partidei
Min. 90+1 Ibisevic primește cartonaș galben
Min. 83 GOOOL STEAUA! Mihai Costea înscrie cu un șut din interiorul careului, după o pasă a lui Popa
Min. 79
Popa trage peste poartă de la marginea careului
Min. 76 Traore pătrunde în careu, centrează în fața porâii, dar Tătărușanu reține
Min. 32 Schimbare la Steaua: intră Mihai Costea în locul lui Gardoș
Min. 31 GOL STUTTGART! Okazaki majorează scorul cu o lovitură de cap din interiorul careului
Min. 27
Rusescu trage peste poartă din 10 metri
Min. 23 GOL STUTTGART! Sakai majorează scorul cu un șut superb de la 20 de metri
Min. 18 GOL STUTTGART! Harnik majorează scorul cu o lovitură de cap din interiorul careului
Min. 7
Ibisevic trimite bine cu capul, dar Tătărușanu reușește să respingă
Min. 5 GOL STUTTGART! Tasci deschide scorul cu o lovitură de cap
Min. 1
A început partida

În tur, STEAUA și STUTTGART au terminat la egalitate, scor 2-2. Pentru STEAUA au marcat Chipciu și Rusescu, iar pentru STUTTGART, Niedemeier și Ibisevic.

Astăzi s-a mai disputat partida Molde – Copenhaga 1-2.