Știm primele două sfertfinaliste de la Euro 2024! Marea Italie, trimisă acasă

Publicat: 30 06. 2024, 08:01

Germania s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund.

Germania, care va întâlni în sferturile de finală învingătoarea dintre Spania și Georgia, a înscris prin Kai Havertz (53 – penalty), Jamal Musiala (68).

Neuer a devenit jucătorul german cu cele mai multe apariţii la EURO, 19, depăşindu-l pe Bastian Schweinsteiger.

Echipa naţională a Elveţiei a produs surpriza optimilor de finală și s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a învins, la Berlin, scor 2-0, chiar deţinătoarea trofeului, Italia.

„Responsabilitatea este a mea”, a spus Spalletti la conferinţa de presă de după meci. „Am eşuat din cauza selecţiei mele. Niciodată nu este din cauza jucătorilor”.

Musiala a devenit al doilea cel mai tânăr jucător care marchează trei goluri la EURO după englezul Wayne Rooney (18 ani şi 241 de zile), la vârsta de 21 de ani şi 124 de zile.

Cum arată clasamentul golgheterilor la Euro 2024

• 3 goluri: Jamal Musiala (Germania), Georges Mikautadze (Georgia)
    2 goluri: Ivan Schranz (Slovacia), Niclas Fullkrug (Germania), Cody Gakpo (Olanda), Răzvan Marin (România), Kai Havertz (Germania)

Ce se joacă azi la Euro 2024?

• Anglia – Slovacia, programat la ora 19.00, la Gelsenkirchen. Arbitru: Umit Meler (Turcia)
  • Spania – Georgia, programat la ora 22.00, la Koln, Arbitru: François Letexier (Franţa)