Prima pagină » Sport » Un pilot român nu are rival în WSK Super Master Series! Victorie în cursa de la Franciacorta

Un pilot român nu are rival în WSK Super Master Series! Victorie în cursa de la Franciacorta

Un pilot român nu are rival în WSK Super Master Series! Victorie în cursa de la Franciacorta

Un român a pus mâna pe trofeul celei mai importante competiții europene din start de 2024 cu o etapă înainte de final. Bogdan Cosma Cristofor a câștigat în weekend cursa de la Franciacorta din Italia și e lider fără rival în WSK Super Master Series la clasa OK N Junior.

România a avut record de participare cu 13 piloți înscriși. Pilotul anului 2023 în România e în vârf de formă și în startul noului sezon de karting din Italia.

Un pilot român nu are rival în WSK Super Master Series! Victorie în cursa de la Franciacorta

Chiar dacă în 2024 a trecut la o nouă categorie, după ce la Mini a fost cel mai bun din lume, puștiul din București, Bogdan Cosma Cristofor nu are rival în acest an.

Cu două victorii și un loc 2 în cea mai puternică întrecere internațională din 2024, Bogdan e pe locul 1 și în clasamentul general cu aproape 100 de puncte peste ocupantul locului 2 după victoria din acest weekend de la Franciacorta (Italia) .

Astfel, pilotul echipei britanice Forza Racing nu mai are cum să rateze trofeul WSK Super Master Series, cu o etapă înainte de finalul concursului.

“Mă bucur mult că am câștigat și cursa de la Franciacorta. E o senzație plăcută faptul că de mai bine de un an și jumătate sunt
cel mai bun la categoria mea de concurs. Sper să mă mențin așa cât mai mult”, a punctat puștiul din Capitală după cursă.

Se duelează cu fata lui Mika Hakkinen

Ultima cursă va fi în start de martie la Sarno, pe circuitul de lângă Napoli. În aceeași categorie cu el în weekend a terminat pe locul 13 și fata fostului campion mondial de Formula 1, Ella Hakkinen.

“L-am cunoscut de mai multe ori pe fostul mare pilot. E chiar un tip foarte modest”, a recunoscut Bogdan.

Peste 300 de piloți au fost la cursa din acest weekend din Italia, la care alături de Bogdan au mai participat și alți 13 piloți din România. A fost record pentru noi după numărul de piloți înscriși la o cursă externă în ultimii 3 ani la cursele din Italia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro