Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu CFR Cluj. Dan Petrescu: „Nu înțeleg de ce e delegat mereu același arbitru”

Publicat: 29 07. 2024, 07:52
Actualizat: 29 07. 2024, 07:52

Universitatea Craiova a învins pe CFR Cluj, 2-0, într-un meci din etapa a treia a Superligii. Au marcat Elvir Koljic (51) și Alexandru Mitriţă (90+5).

Ardelenii au jucat cu un om mai puțin din minutul 45 al meciului din Superliga, când a fost eliminat Mohammed Kamara.

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: Robert Avram (Piteşti). Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Mihaela Ţepuşă (Buzău)

Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu CFR Cluj. Dan Petrescu: „De aia am avut acea reacţie, nervii”

Au jucat echipele:

CFR Cluj: Sava – Pedro Rocha, Ajeti (Muhar ’89), Kresic, Thaqi – Fica (Keita ’46), Artean, Păun (Korenica ’61) – Kamara, P. Michael (Postolachi ’62), Nkololo (Bîrligea ’76). Antrenor: Dan Petrescu.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonaldo, Sierra Perez, Ndong – Oshima, Mekvabishvili (A. Creţu ’56) – Baiaram (Bană ’73), Houri (Mitriţă ’56), Paradela (A. Ivan ’73) – Koljic (Mora ’80). Antrenor: Costel Gâlcă.

„În prima repriză am jucat foarte bine, ținând cont că am schimbat 10 jucători. A venit acel cartonaș roșu care a schimbat tot meciul. Primul galben inexistent, al doilea putea să dea și galben și roșu. Dar având în vedere că nu a vrut, era de ajuns un galben.

Cu 3 zile înainte de meci, am întrebat cine ne arbitrează, dar știam dinainte. Nu înțeleg de ce cu Universitatea Craiova e delegat mereu același arbitru. De aia am avut acea reacție, nervii. Nu se poate să ne arbitreze același arbitru de 7 ani, când jucăm cu Craiova.

Normal că te influențează dacă joci 11 la 10. Pe final, norocul n-a fost de partea noastră, am avut și bară, și ocazii. Sunt mulțumit de jucători, de atitudinea lor. Am avut o reacție nervoasă la pauză, nu trebuia. La final am încercat să-i liniștesc pe băieți.

Au mai luat galbene, i-am zis (n.r.- arbitrului): De ce mai stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, lasă-ne să fim supărați.
Mă afectează orice înfrângere, e normal. Presiunea e mare. Ar fi fost altfel dacă dădeam gol pe final și nu primeam pe contraatac. Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă”,, a declarat Dan Petrescu, la Digi Sport, după partida din Superliga.