Prima pagină » Știri » Acord ONU-Siria, pentru stabilirea vinovaților de comiterea atacurilor chimice

Acord ONU-Siria, pentru stabilirea vinovaților de comiterea atacurilor chimice

Acord ONU-Siria, pentru stabilirea vinovaților de comiterea atacurilor chimice
ONU a semnat un acord cu Siria care va permite unei echipe de experți din cadrul Organizației să stabilească, pe teren, în această țară, cine sunt cei care se fac vinovați de atacuri cu armament chimic în timpul războiului civil, relatează AP în pagina electronică.

Corpul de experți – Mecansimul Comun de Implementare – a devenit operațional luna trecută și a analizat rapoarte întocmite de către trei misiuni din cadrul Organizației pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), însărcinate cu stabilirea faptelor pe teren.

OIAC a efectuat cu ajutorul ONU aceste anchete, care au avut ca scop să stabilească dacă au avut loc atacuri cu armament chimic în Siria.

Consiliul de Securitate al ONU a dat undă verde abia în august în vederea unei stabiliri a responsabilității atacurilor.

Un purtător de cuvânt al ONU, Farhan Haq, a anunțat că acordul a fost semnat vineri, la sediul ONU, de către Virginia Gamba, care conduce acest organism alcătuit din experți, și ambasadorul sirian la ONU Bashar Jaafari.

Citește și