Prima pagină » Știri » ALBA. Un bărbat s-a dat ofițer de informații și polițist și a înșelat o femeie cu 130.000 de lei

ALBA. Un bărbat s-a dat ofițer de informații și polițist și a înșelat o femeie cu 130.000 de lei

ALBA. Un bărbat s-a dat ofițer de informații și polițist și a înșelat o femeie cu 130.000 de lei
Corpul de control al MAI face verificări la Poliţia Capitalei, în urma dezvăluirilor privind polițiști care ar fi colaborat cu interlopii / Sursă Foto: MEDIAFAX Foto

Un bărbat din Alba Iulia s-a dat drept ofițer de informații, funcționar la Finanțe și polițist și a înșelat o femeie cu 130.000 de lei.

Bărbatul a acționat pe durata a câtorva luni

Potrivit IPJ Alba, în perioada decembrie 2019 – iulie 2020, folosindu-se de calități false, bărbatul ar fi reușit să convingă două persoane să îi dea sume de bani, relatează Mediafax.

Acesta i-ar fi spus unei femei din Sebeș că este ofițer de informații și recrutează persoane pentru a fi angajate în cadrul sistemului de siguranță națională. El a condiționat angajarea de îndeplinirea unor „misiuni”, care presupuneau urmărirea de persoane și contractarea unor credite pentru obținerea unor sume de bani care urmau să fie folosite de „agenție” în misiuni de siguranță națională.

„Ar fi obținut astfel, de la femeie, 130.000 de lei, pe care i-ar fi folosit în interes personal”, arată polițiștii.

În cursul lunii iunie 2020, bărbatul l-ar fi apelat pe administratorul unei societăți comerciale din Alba Iulia și, prezentându-se drept funcționar al administrației financiare, i-ar fi cerut să depună într-un cont, suma de 2.869 de lei, invocând o eroare privind o plată anterioară efectuată de bărbat către administrația fiscală.

De asemenea, tot în luna iunie 2020, bărbatul l-ar fi apelat pe un tânăr căruia i-a spus că este ofițer de poliție și l-ar fi amenințat cu întocmirea unui dosar penal în cazul în care nu va plăti un prejudiciu provocat în urma unui accident rutier.

În acest caz, tânărul nu a dat curs solicitării.

Polițiștii rutieri l-au depistat joi pe bărbat în trafic, în timp ce conducea un autoturism, pe bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia, fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore pentru înșelăciune, conducere fără permis și uzurparea de calități oficiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport