Prima pagină » Știri » ALEGERI LOCALE 2012. Bătaie și împușcături pentru funcția de primar, lângă București. VIDEO

ALEGERI LOCALE 2012. Bătaie și împușcături pentru funcția de primar, lângă București. VIDEO

ALEGERI LOCALE 2012. Bătaie și împușcături pentru funcția de primar, lângă București. VIDEO
Două grupuri de susținători ai candidaților la Primăria localității Gruiu, din județul Ilfov, s-au luat la bătaie ieri noapte, în jurul orelor 24.00, în localitatea Siliștea Snagovului. Unul dintre participanți a tras cu pistolul cu gaz, însă nimeni nu a fost rănit. Bătaia s-a iscat după ce un grup de bărbați i-a atacat pe alții, care împărțeau afișe electorale în localitate

Două grupuri de susținători ai candidaților la Primăria localității Gruiu, din județul Ilfov, s-au luat la bătaie ieri noapte, în jurul orelor 24.00, în localitatea Siliștea Snagovului. Unul dintre participanți a tras cu pistolul cu gaz, însă nimeni nu a fost rănit. Bătaia s-a iscat după ce un grup de bărbați i-a atacat pe alții, care împărțeau afișe electorale în localitate.

Incidentul a fost raportat la numărul de urgență 112, iar la fața locului au intervenit două patrule de poliție din Snagov. Ulterior, la fața locului a apărut și un echipaj al forțelor speciale de intervenție ale Poliției.

Cel care a folosit pistolul a tras în plan vertical, fără să rănească pe cineva, însă un participant la altercație a susținut că a fost bătut cu patul pistolului. De asemenea, deținătorul pistolului a spart luneta unui autoturism, în care se aflau membrii grupării rivale, precum și vitrina unui magazin din apropiere.

„În urma verificărilor efectuate de polițiști, au fost identificați M.I., de 42 de ani, M.E., de 59 de ani, I.C., de 26 de ani, M.A., de 19 ani, I.C., de 38 de ani, E.M., de 28 de ani și D.G., de 42 de ani, aceștia fiind cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri, lovire, distrugere, port și folosire fără drept de armă neletală supusă autorizării și uz fără drept de armă neletală supusă autorizării”, conform IPJ Ilfov.

Conform IPJ Ilfov, un al doilea eveniment a avut loc la Gruiu, tot noaptea trecută, în jurul orei 1.00, însă fără legătură cu primul incident și nici cu campania electorală. Imaginile prezentate de o televiziune de știri, cu bătaia de azi-noapte, nu ar avea legătură cu bătaia electorală de la Siliștea Snagovului, susține Poliția, deși imaginile arată că pe jos, la locul bătăii, existau fluturași electorali, iar unii participanți la altercație purtau tricouri electorale.

„Conducătorul unui autovehicul a oprit la o trecere de pietoni pentru a acorda prioritate, moment în care a fost lovit din spate de un alt autoturism, pe fondul nepăstrării unei distanțe de siguranță în mers. Astfel, menționăm faptul că este vorba de două evenimente distincte, cel de-al doilea neavând nicio legătură cu primul eveniment și nici cu campania electorală”, conform unui comunicat al IPJ Ilfov.

Principalii candidați la Primăria Gruiu sunt Ion Samoilă (PNL), care deține în prezent funcția de primar, Gheorghe Simion (PSD) și Ion Dabu (PRM). Primarul Samoilă a fost surprins, mai demult, atacând un consilier local al PRM în timpul unei ședințe de Consiliu, sub pretextul că i-a jignit fiica.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?