Prima pagină » Știri » Alimentul cu care poți ÎNLOCUI UNTUL. Este mai ieftin și mai sănătos

Alimentul cu care poți ÎNLOCUI UNTUL. Este mai ieftin și mai sănătos

Alimentul cu care poți ÎNLOCUI UNTUL. Este mai ieftin și mai sănătos

Dacă obișnuiești să adaugi unt în aproape orice fel de mâncare, ei bine, trebuie să știi că există un înlocuitor mult mai sănătos. Iată despre ce e vorba.

Bolile de inimă reprezintă o cauză principală de deces la nivel global, motiv pentru care experții cercetează în continuare cum să prevenim și să reducem impactul acestora asupra vieții noastre.

De asemenea, bolile cardiovasculare au la bază mulți factori, iar printre ei se află geneticul, dar și stilul de viață.

Factorii de risc sunt hipertensiune, colesterolul crescut, diabetul, kilogramele în plus, fumatul și desigur, consumul de alcool în exces.

Astfel, printre obiceiurile tale ar trebui să introduci modalitatea în care gătești.

Deci, cel mai ideal ar fi să înlocuiești untul cu uleiul de măsline.

Înlocuind grăsimile nesănătoase cu uleiul de măsline poți îmbunătăți semnificativ sănătatea inimii și poți contribui, astfel, la reducerea riscului de apariție a bolilor cardiovasculare.

Consumul de ulei de măsline, asociat cu scăderea riscului de boli cardiovasculare

Cercetătorii au concluzionat că înlocuind alimente precum margarina, untul, maioneza sau produsele lactate cu uleiul de măsile, contribuie la reducerea riscului de apariție a acestor boli.

Potrivit unui studiu publicat în Journal of the American College of Cardiology, la care au luat parte peste 60.000 de femei și 30.000 de bărbați, consumul de ulei de măsline a fost asociat scăderii riscului de boală coronariană și boli cardiovasculare.

Practic, o linguriță de unt are aproximativ 7 grame de grăsimi saturate, în timp ce o linguriță de ulei de măsline are doar 2 grame.

Potrivit unui alt studiu, o altă caracteristică a uleiului de măsline vizavi de sănătatea inimii este dată de proprietățile antioxidante și antiinflamatorii, conform CSID.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Concurs de ironii la adresa unui Cybertruck văzut în Constanța! Cu ce au comparat românii mașina
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Reprogramare mintală: cum să îți transformi obiceiurile și gândurile