Prima pagină » Știri » Amazon va cheltui câteva miliarde de dolari pentru lansarea unor sateliți care să furnizeze servicii de internet

Amazon va cheltui câteva miliarde de dolari pentru lansarea unor sateliți care să furnizeze servicii de internet

Amazon va cheltui câteva miliarde de dolari pentru lansarea unor sateliți care să furnizeze servicii de internet

Amazon a anunțat că va cheltui câteva miliarde de dolari pentru a lansa în următorii ani sateliți care să furnizeze servicii de internet broadband. În decurs de cinci ani ar trebui să aibă loc 83 de lansări, iar „flota” de sateliți va concura cu cea a companiei SpaceX, scrie Wall Street Journal.

Project Kuiper se numește programul prin care Amazon vrea să lanseze sateliți pentru servicii de internet, iar autoritatea americană FCC a dat Amazon undă verde să lanseze peste 3.200 de sateliți, relatează CNBC.

Întregul program de lansări va depinde însă de câteva rachete mari care sunt încă în fază de dezvoltare, inclusiv la Blue Origin, compania lui Jeff Bezos. Toate marile proiecte de construcție de rachete au întârzieri importante, fiindcă sunt multe probleme tehnice de depășit.

Amazon discută cu trei companii pentru viitorul program de lansări.

Autoritatea Federal Communications Commission a dat în 2020 undă verde celor de la Amazon să trimită pe orbită un număr de 3.236 sateliți broadband, iar o condiție este ca jumătate dintre aceștia să fie operaționali până în iulie 2026.

În caz contrar, Amazon va pierde dreptul de a lansa un număr de noi sateliți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?