Prima pagină » Știri » Anchetă după ce o pacientă de la Spitalul județean Ploiești a fost scăpată de pe targă și a murit după 48 de ore

Anchetă după ce o pacientă de la Spitalul județean Ploiești a fost scăpată de pe targă și a murit după 48 de ore

Anchetă după ce o pacientă de la Spitalul județean Ploiești a fost scăpată de pe targă și a murit după 48 de ore
Polițiștii din Prahova au deschis un dosar penal și fac cercetări pentru ucidere din culpă după ce o bătrână internată la Spitalul Județean de Urgență Ploiești a fost scăpată de pe targă, în timp ce era transportată de către personalul spitalului, iar la 48 de ore de la incident femeia a murit.

Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a deschis o anchetă și face cercetări pentru ucidere din culpă după ce o pacientă internată în 23 septembrie la Spitalul Județean de Urgență Ploiești a fost scăpată de pe o targă cărată de doi brancardieri, iar după incident a murit, spitalul sesizând Poliția, a declarat, vineri, purtătorul de cuvânt al IPJ Prahova, Alexandru Ursu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Acesta a precizat că cercetarea se face in rem și că nu există niciun suspect până în prezent, iar familia pacientei nu a depus nicio reclamație în urma morții femeii.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean de Urgență Ploiești, medicul Andrei Ilinca, a declarat corespondentului MEDIAFAX că pacienta moartă este o femeie în vârstă de aproape 80 de ani, care a căzut de pe o targă în timp ce era transportată către camera unde se află computerul tomograf.

Conform sursei citate, în momentul incidentului, bătrâna era însoțită de doi brancardieri, dar și de membri ai familiei sale.

„Ulterior incidentului, pacientei i s-a făcut CT-ul, a fost supusă și unui examen de specialitate la neurochirurgie, iar la 48 de ore a decedat”, a spus medicul Andrei Ilinca.

Atât reprezentanții spitalului, cât și cel al Poliției au declarat că necropsia a arătat că nu există legătură de cauzalitate între decesul femeii și lovitura provocată în momentul în care a fost scăpată de pe targă, pacienta murind din cauza altor afecțiuni medicale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?