Prima pagină » Știri » Antonescu la inaugurarea noii piste a Aeroportului Cluj: Altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu

Antonescu la inaugurarea noii piste a Aeroportului Cluj: Altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu

Antonescu la inaugurarea noii piste a Aeroportului Cluj: Altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu
Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, după inaugurarea noii piste de 2.100 de metri a Aeroportului Internațional "Avram Iancu" Cluj, că aterizarea este mai bună acum, glumind că "altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, după inaugurarea noii piste de 2.100 de metri a Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, că aterizarea este mai bună acum, glumind că „altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Crin Antonescu a participat, sâmbătă, la ceremonia de inaugurare a noii piste a Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, tăierea panglicii fiind făcută de ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, de vicepremierul Liviu Dragnea, de președintele Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu, și de un reprezentant al firmei constructoare.

Ceremonialul de inaugurare a noii piste a Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj s-a terminat după mitingul aviatic și slujba de sfințire a ei. Prima cursă de linie ce a aterizat pe noua pistă a fost un avion care circulă pe ruta București-Cluj.

După ceremonia de tăiere a panglicii, Antonescu a participat la o conferință de presă în aer liber lângă Terminalul Sosiri a aeroportului, în care a fost întrebat cum a fost aterizarea pe noua pistă.

„Este mult mai bine acum. Altfel se aterizează pe vremea lui Uioreanu. (…) Evenimentul de azi este important pentru Cluj, dar și pentru Transilvania și toată România. Cred că lucruri de acest gen, care se finalizează azi înseamnă, cu adevărat, șansa spre viitor a României. Asta înseamnă șanse pentru economie, pentru comunitate. Clujenii au un motiv să fie mândri și vă doresc să-l folosiți sănătoși acest aeroport”, a spus Antonescu.

Conferința de presă, la care au mai participat vicepremierul Liviu Dragnea și ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, a fost întreruptă, la un moment dat, câteva minute, din cauza zgomotului produs de un avion Airbus A318 care se pregătea de decolare, timp în care invitații au așteptat plecarea aeronavei fără să mai vorbească.

Lucrările la pista de decolare-aterizare de 3.500 de metri au început în septembrie 2011, în prima etapă pista având 2.100 de metri, costurile proiectului fiind estimate la circa 78 de milioane de euro.

Lucrările la prima etapă, cea de construire a pistei de 2.100 de metri, au fost întârziate din cauza unor probleme tehnice descoperite pe parcurs, care au necesitat noi soluții din partea constructorilor. De asemenea, finanțarea unor lucrări de regularizare și deviere a pârâului Murători din zonă a fost întârziată, sumele fiind deblocate abia în luna martie de la Administrația Națională Apele Române.

Lucrările sunt realizate de o asociere între firmele SCC Napoca SA, SC ICCO Systems SRL și SC Geo Arc SRL.

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat, vineri, la Cluj, că autoritățile centrale caută soluții de finanțare europeană pentru prelungirea pistei Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj până la 3.500 de metri, după ce prima etapă – de 2.100 de metri – a fost finalizată.

Consiliul Județean Cluj a cheltuit până în prezent peste 22 de milioane de lei pentru exproprierea terenurilor necesare noii piste de 2.100 de metri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Solstițiul de iarnă 2025. Ce se întâmplă în cea mai scurtă zi a anului
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Marele absent de la înmormântare! Puțini se așteptau ca el să lipsească. În cea mai grea zi din viața ei, Mihaela Rădulescu a mai primit o lovitură dură de la viață
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
Imagini virale dintr-un avion aproape gol. Doar șapte români au zburat spre Londra
Mediafax
Romanul din 1987 care a devenit bestseller peste noapte. A stârnit o adevărată revoltă!
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Pe ce dată trebuie să plătești factura la Digi RCS-RDS, pentru a primit 10% înapoi. Este valabil pentru toți abonații din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum și-a salvat Pământul apa de la distrugere totală în urmă cu 4,6 miliarde de ani