Prima pagină » Știri » Apele Române au dat avizul pentru Laserul de la Măgurele. Lucrările sunt întârziare cu 11 luni

Apele Române au dat avizul pentru Laserul de la Măgurele. Lucrările sunt întârziare cu 11 luni

Apele Române au dat avizul pentru Laserul de la Măgurele. Lucrările sunt întârziare cu 11 luni
Apele Române au dat avizul pentru începerea forărilor pe plaftorma de la Laserul de la Măgurele, după ce în luna august proiectul se afla în impas din cauza unui aviz pe care nu-l obținuseră.

Apele Române au emis avizul de care constructorii  aveau nevoie pentru realizarea celor peste 1.000 de pompe geotermale care vor asigura energia centrului de cercetare, după cum gândul a scris aici.

Din cauza lipsei avizului, lucrările au fost oprite timp de 11 luni, iar din această cauză construcția celui mai mare laser se află în întârziere, lucrările trebuind să înceapă în mai 2013 și să fie finalizate în iunie 2015, așa cum România și-a asumat în fața Comisiei Europene.

Laserul de la Măgurele, ELI NP,  face parte dintr-o infrastructură europeană de cercetare de vârf care va implica 40 de instituții academice și de cercetare din 13 state membre. Energia centrului de cercetare de la Măgurle va fi asigurată de peste 1.080 de pompe geotermale.

În total, investiția de la Măgurele este de 293 de milioane de euro, bani proveniți din fondurile structurale. Laboratorul de la Măgurele va fi dat în funcțiune în 2017, odată cu celelalte două laboratoare din Cehia și Ungaria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!