Prima pagină » Știri » Arafat, despre nerespectarea măsurilor de protecție: Când vine controlul, imediat suntem perfecți. Când a plecat controlul, ne gândim că putem face ce vrem. Parcă toată lumea a înnebunit

Arafat, despre nerespectarea măsurilor de protecție: Când vine controlul, imediat suntem perfecți. Când a plecat controlul, ne gândim că putem face ce vrem. Parcă toată lumea a înnebunit

Arafat, despre nerespectarea măsurilor de protecție: Când vine controlul, imediat suntem perfecți. Când a plecat controlul, ne gândim că putem face ce vrem. Parcă toată lumea a înnebunit

Raed Arafat a vorbit despre controalele efectuate de autorități și amendarea celor prinși nerespectând regulile de protecție în scopul limitării răspândirii coronavirusului. Secretarul de Stat spune că sunt oameni care respectă regulile cu sau fără control, însă există și persoane care după ce pleacă autoritățile, renunță la orice fel de regulă.

Șeful DSU atrage atenția asupra faptului că există zone în care oamenii află că urmează să fie controlați de autorități și atunci respectă regulie, dar imediat cum controlul a plecat, măsurile de protecție sunt date uitării. Totuși, sunt și zone în care persoanele respectă regulile, fără ameninațarea controlului.

„Problema asta e una generală, din păcate. Când vine controlul, imediat suntem perfecți, când pleacă controlul, ne gândim că, gata, dacă au venit astăzi, nu mai vin, putem face ce vrem. Aici intervine responsabilitatea fiecăruia. Am intrat în zone în care cu control, fără control oamenii respectă toate regulile. Sunt zone în care observ că oamenii nu respectă regulile și, poate, când vine controlul sau simt că vine cineva la control, imediat ei cresc aparent măsurile. Dacă află că e un control la vecin, spune că vine la mine, hai să mă pregătesc. Dacă a intrat mașina într-o zonă, că se află, și au apărut oameni care nu par turiști sau așa ceva, spune, da, vine controlul – imediat se află și imediat lucrurile se lasă până trece controlul, după care ne întoarcem la ce am făcut înainte”, a declarat Raed Arafat la b1.

Raed Arafat: Parcă toată lumea a înnebunit ca să convingă de la tânăr, la bătrân să nu poarte mască

Arafat a citat un studiu american care arată că respectarea simplelor reguli de protecție precum distanțarea și purtarea măștilor generează o scădere a numărului de cazuri de coronavirus.

„Este un studiu american la Washington University, Health Data Center, care arată creșterea și arată la un moment măsurile compensatorii. Cele mai importante măsuri sunt masca și distanțarea. Arată foarte clar cum poți să reduci numărul deceselor la o treime dacă se respectă (n.r. – regulile), cum poți să reduci impactul foarte semnificativ prin măsurile acestea simple. Noi am asistat recent la un atac fără precedent. Parcă toată lumea a înnebunit ca să convingă de la tânăr, la bătrân să nu poarte mască, să nu respecte regulile, și exact aceste reguli le spun studiile că sunt regulile care într-adevăr pot să rezolve problema și pot să reducă răspândirea, și să ducă la o reducere a numărului cazurilor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Catrinel Sandu, prima „bebelușă” de la Cronica Cârcotașilor. Era una dintre cele mai dorite femei din România
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce aduce ghinion să lași o pălărie pe pat?