Prima pagină » Știri » AVAS va redeveni acționar majoritar la două societăți privatizate înainte de 2000

AVAS va redeveni acționar majoritar la două societăți privatizate înainte de 2000

Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) va redeveni acționar majoritar la societățile Alimentație Publică din Botoșani și Textila Unirea din București, privatizate înainte de anul 2000, în condițiile în care investitorii nu au achitat prețul total de cumpărare.

Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) va redeveni acționar majoritar la societățile Alimentație Publică din Botoșani și Textila Unirea din București, privatizate înainte de anul 2000, în condițiile în care investitorii nu au achitat prețul total de cumpărare.

Statul a vândut în anul 1999 participația de 91,3% deținută la societatea Alimentație Publică către omul de afaceri Constantin Cuciureanu, care s-a angajat să plătească un avans de 3.624 de lei, reprezentând 20% din prețul acțiunilor, și să achite diferența de aproximativ 14.500 de lei în cinci rate anuale, plus dobânda care să acopere rata inflației la care se adaugă două puncte procentuale.

Citește mai multe pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?