Prima pagină » Știri » Avion cu pasageri, lovit de un glonț rătăcit în timp ce ateriza la Beirut. Nu au existat victime

Avion cu pasageri, lovit de un glonț rătăcit în timp ce ateriza la Beirut. Nu au existat victime

Avion cu pasageri, lovit de un glonț rătăcit în timp ce ateriza la Beirut. Nu au existat victime

Un avion de pasageri al companiei aeriene libaneze Middle East Airlines (MEA) a fost lovit de un glonț rătăcit în timp ce ateriza pe aeroportul din capitala Libanului, Beirut, a declarat joi agenţiei Reuters directorul acestei companii aeriene.

Avionul venea din Iordania, din fericire nu s-au înregistrat victime în urma incidentului.

Potrivit directorului companiei Middle East Airlines, Mohamad El-Hout, în fiecare an 7-8 avioane staţionate pe aeroportul capitalei libaneze sunt atinse de gloanţe rătăcite trase din apropiere.

Însă cazul semnalat joi este primul în care un avion aflat în zbor este lovit de un glonţ în zona aeroportului.

Sursă Foto – Twitter

O parlamentară libaneză, Paula Yacoubian, care s-a aflat în avion, a postat pe Twitter imagini în care se observă o gaură în fuselajul avionului.

Sursă Foto – Twitter

Ea afirmă că se afla pe locul 2F când incidentul s-a petrecut ”chiar deasupra capului” său.

Focurile de armă trase ca manifestare de bucurie sunt ceva obişnuit în Liban, ţară unde deţinerea de arme este larg răspândită şi astfel de focuri sunt trase, printre altele, cu ocazia unor discursuri ale politicienilor sau la publicarea rezultatelor examenelor.

”Aceste practici de a trage în aer trebuie oprite în Liban (…) Sunt o sursă de pericol pentru traficul aerian şi pentru aeroport”, a avertizat directorul companiei Middle East Airlines.

Drone israeliene căzute în Beirut

Cea de-a doua dronă a explodat duminică în zori în apropierea centrului media al Hezbollah din cartierul Dahiyeh, potrivit Agerpres.ro.

Incidentul a avut loc la câteva ore după ce armata israeliană a anunţat că aviaţia sa lovise forţe iraniene şi ale miliţiilor şiite în apropierea capitalei siriene, Damasc.

Armata libaneză a anunţat că o dronă israeliană a căzut şi o alta a explodat duminică la ora locală 02:30 (sâmbătă 23:30 GMT) la marginea Beirutului, cauzând doar pagube materiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!