Prima pagină » Știri » Bărbat suspectat de înșelăciuni prin anunțuri fictive pe internet, reținut. Își convingea clienții să-i trimită bani, apoi nu mai livra marfa

Bărbat suspectat de înșelăciuni prin anunțuri fictive pe internet, reținut. Își convingea clienții să-i trimită bani, apoi nu mai livra marfa

Bărbat suspectat de înșelăciuni prin anunțuri fictive pe internet, reținut. Își convingea clienții să-i trimită bani, apoi nu mai livra marfa
Un bărbat suspectat că a înșelat mai multe persoane, prin anunțuri online fictive de vânzare a unor produse electronice, a fost prins de polițiști în Ilfov și reținut, urmând să fie prezentat instanței, cu propunerea de arestare, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Un bărbat suspectat că a înșelat mai multe persoane, prin anunțuri online fictive de vânzare a unor produse electronice, a fost prins de polițiști în Ilfov și reținut, urmând să fie prezentat instanței, cu propunerea de arestare, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Suspectul, în vârstă de 36 de ani, ar fi postat pe site-uri de specialitate anunțuri de vânzare a unor bunuri electronice, însă, după ce primea banii, nu mai livra marfa, susțin polițiștii.

La dosarul penal din acest caz, constituit la nivelul Direcției de Investigații Criminale din IGPR, au fost conexate 16 plângeri penale depuse de victime din mai multe localități, a precizat sursa citată.

Pentru identificarea suspectului, polițiștii au făcut o percheziție în județul Ilfov, la locuința acestuia, de unde au ridicat două laptop-uri, trei telefoane mobile și cinci cartele telefonice, medii de stocare a datelor, carduri bancare și înscrisuri ce pot constitui mijloace de probă, mai arată IGPR.

Bărbatul este suspectat că, începând din septembrie 2012, ar fi postat anunțuri de comercializare a unor bunuri electronice (laptop-uri, telefoane mobile, cartele telefonice prepay) pe site-uri de comerț online. În urma acestora, el ar fi fost contactat telefonic de cumpărători pe care i-ar fi convins să-i achite un avans sau întreaga contravaloare a bunurilor.

Banii erau trimiși în conturi deschise pe numele său, însă bunurile ce făceau obiectul tranzacției nu ar mai fi fost livrate cumpărătorilor. Imediat după depunere, suspectul ar fi ridicat banii de la bancomat, schimbând imediat anunțurile și numerele de telefon utilizate și găsind noi victime de pe teritoriul întregii țări, mai spun anchetatorii.

Până în prezent, valoarea prejudiciului cauzat este de peste 30.000 de lei.

Polițiștii recomandă, printre altele, să nu fie plătite în avans bunurile comandate prin internet de la persoane necunoscute.

„Folosiți un serviciu de curier cu plata ramburs ce permite deschiderea coletului la primire. Plătiți pentru marfă după ce vă asigurați că ați primit ce ați comandat”, mai recomandă oamenii legii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O nouă explozie la Moscova, pe strada unde a fost asasinat generalul Sarvarov: Cel puțin 3 persoane ucise
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este animalul cu cea mai puternică mușcătură?