Prima pagină » Știri » Băsescu le-a mulțumit sibienilor că au votat în favoarea sa la referendum

Băsescu le-a mulțumit sibienilor că au votat în favoarea sa la referendum

Președintele Traian Băsescu le-a mulțumit, duminică, sibienilor, la finalul slujbei de Rusalii de la Mitropolia Ardealului, că au votat în favoarea rămânerii sale la Cotroceni.

Președintele Traian Băsescu le-a mulțumit, duminică, sibienilor, la finalul slujbei de Rusalii de la Mitropolia Ardealului, că au votat în favoarea rămânerii sale la Cotroceni, transmite corespondnentul MEDIAFAX.

Președintele Traian Băsescu a părăsit Catedrala Mitropolitană din Sibiu, unde a participat la slujba de Rusalii, în prezența a circa 2.000 de credincioși. La finalul slujbei, Băsescu a luat cuvântul și le-a mulțumit sibienilor că au fost alături de el în 19 mai și că au votat pentru rămânerea sa la Cotroceni, adăugând că a fost probabil și voința lui Dumnezeu, demonstrându-se ceea ce era de demonstrat, atât românilor, cât și politicienilor.

„Vă mulțumesc tuturor pentru susținerea din 19 mai. Muțumesc tuturor românilor. Cu voia poporului român și voia lui Dumnezeu am demonstrat tot ce era de demonstrat atât românilor, cât și politicienilor. Politicienii trebuie să deservească poporul, și nu invers", a spus în catedrală.

Băsescu a primit de la mitropolitul Ardealului, IPS Laurențiu Streza, o medalie comemorativă cu chipurile tuturor mitropoliților Ardealului și prima carte tipărită în noua tipografie a Mitropoliei.

De la Catedrală, Băsescu a plecat la o pensiune din afara Sibiului sămănânce, de unde va pleca în localitatea Sadu, unde a fost invitat de către primarul PD Valentin Ivan să participe la o sărbătoare a comunei.

Peste 50 la sută dintre sibienii cu drept de vot s-au prezentat la referendumul din 19 mai, 85 la sută dintre aceștia votând împotriva demiterii președintelui Traian Băsescu. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol a lăsat totul la vedere! Cât de bine arată la 45 de ani! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Han van Meegeren și operele lui Vermeer. Maestrul falsificator care i-a păcălit pe naziști