Prima pagină » Știri » Bugetul SIE pe 2016, avizat de Comisie în unanimitate

Bugetul SIE pe 2016, avizat de Comisie în unanimitate

Bugetul SIE pe 2016, avizat de Comisie în unanimitate
Comisia specială a Parlamentului pentru exercitarea controlului asupra SIE a avizat, vineri, cu unanimitate de voturi, bugetul Serviciului pe anul 2016, președintele acestui for, Mihăiță Calimente, precizând că fondurile suplimentare față de 2015 vor merge în special către cheltuielile de personal.

„Discuția despre buget a fost foarte aplicată. Nu au fost foarte complicate lucrurile. O mică creștere de 6,46% față de anul trecut, iar acest lucru se datorează faptului că la cheltuielile cu personal avem creșteri salariale cu 10%. În principal, acolo se vor duce acești bani”, a precizat președintele Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității Serviciului de Informații Externe (SIE), deputatul PNL Mihăiță Calimente.

Pe de altă parte, el s-a arătat preocupat de costurile mari pe care le presupune achiziția de aparatură tehnică. „Ceea ce ne preocupă este și situația internațională, dar și faptul că în general toată această tehnică de calcul și operativă costă foarte mult, se depreciază moral foarte repede și de la o generație la alta, calculatoarele și alte investiții costă foarte mult,” a precizat deputatul liberal.

Directorul SIE, Mihai Răzvan Ungureanu, nu a participat la dezbatere.

Serviciul de Informații Externe beneficiază de o creștere a alocărilor cu 6,46% față de 2015, bugetul ajungând în 2016 la 272,5 milioane de lei. SIE va avea bugetul majorat cu aproximativ 4% pentru cheltuieli de personal și tot atâția bani pentru bunuri și servicii ca anul trecut. Se înregistrează și o creștere cu circa 25% pentru cheltuielile de capital, însă proiectul de buget pe 2016 nu specifică și destinația exactă a acestor sume. În schimb, SIE va acorda și anul viitor burse, Guvernul alocând la acest capitol suma de 10 mii de lei, însemnând o majorare cu 25% a sumei alocate instituției pentru anul 2015. De menționat că anul trecut SIE a beneficiat de rectificări bugetare pozitive.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre