Prima pagină » Știri » Ce ocupație are acum „Whisky Man”, spărgătorul născut în România care a jefuit zeci de bănci în Ungaria și a devenit subiect de roman

Ce ocupație are acum „Whisky Man”, spărgătorul născut în România care a jefuit zeci de bănci în Ungaria și a devenit subiect de roman

Galerie Foto 1
Fostul spărgător de bănci devenit celebru pentru zecile de jafuri comise în Ungaria are acum o nouă ocupație: olăritul. Attila Ambrus a deprins arta tradițională după gratii și își vinde produsele la un târg de meșteșugari din Sfântu Gheorghe.

Nimeni nu se aștepta să se reabiliteze, însă spărgătorul dovedește că orice infractor poate găsi calea cea dreaptă. Attila Ambrus, „Banditul Whisky”, a învățat să lucreze cu lutul după gratii, unde a stat zece ani. Zilele acestea își expune produsele la un târg meșteșugăresc din Sfântu Gheorghe.

Bărbatul are 45 de ani spune că obiectele au ajuns să fie deținute de staruri și diverse personalități. Attila a fost spaima băncilor din Ungaria, în anii ’90, când a comis zeci de jafuri armate. Acesta nu a rănit însă niciodată pe nimeni. Spărgătorul s-a născut la Miercurea Ciuc și a jucat hochei pe gheață, înainte să se apuce de fărădelegi. Poliția s-a chinuit șapte ani să-l prindă, iar în 2002 a fost condamnat pentru infracțiunile sale.

foto: știrileprotv.ro

Attila Ambrus spune că și-a plătit greșelile, „așa că există un echilibru”. El a fost supranumit „Banditul Whisky” pentru că avea obiceiul de a consuma un pahar de whisky în barurile din apropierea băncilor pe care le jefuia. De asemenea, romanticul Attila le aducea funcționarelor flori înainte de jaf și le trimitea sticle de vin polițiștilor care se ocupau de cazul lui. În urmă cu trei ani, „Banditul Whisky” a fost eliberat pentru bună purtare.

Ambrus a fost arestat în Budapesta și un american, Julian Rubinstein, a scris o carte despre el. Drepturile de ecranizare au fost achiziționate de celebrul actor Johnny Depp, informează știrileprotv.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste turiștii din locație. A fost declanșat Planul Roşu: bilanțul victimelor
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Nicolae Ceaușescu și recordurile vânătorești