Prima pagină » Știri » Coronavirusul se poate transmite și așa! O femeie a infectat deja 71 de persoane

Coronavirusul se poate transmite și așa! O femeie a infectat deja 71 de persoane

Coronavirusul se poate transmite și așa! O femeie a infectat deja 71 de persoane
Coronavirusul se poate transmite și așa! O femeie a infectat deja 71 de persoane / Foto: Pixabay.com

O femeie care nu știa că este purtătoare a virusului Covid-19 a infectat cel puțin 71 de oameni, după ce a folosit liftul din blocul în care locuia.

Femeia se întorsese recent în provincia chineză Heilongjiang din China, după o călătorie în SUA, în 19 martie, scrie metro.co.uk. În cele opt zile dinaintea venirii acesteia, provincia nu raportase nici măcar un caz de coronavirus!

Pacienta nu prezenta niciun simptom de coronavirus și a fost testată negativ când s-a întors din SUA, dar i s-a zis să stea oricum în carantină.

Femeia cu Covid-19 a folosit liftul o singură dată!

Chiar dacă femeia a folosit liftul o singură dată, când a urcat la etajul ei, locatarii au luat coronavirus.

În data de 26 martie, mama unei vecine și partenerul ei au stat peste noapte în apartamentul femeii, Două zile mai târziu, aceștia au mers la o petrecere, cu un grup de prieteni.

Dar o persoană din grupul care participa la eveniment a suferit un infarct și a ajuns la spital în 2 aprilie. Pentru că nu exista o legătură directă între el și femeia respectivă, acesta nu a fost testat pentru coronavirus.

Cei doi fii ai săi l-au vizitat la spital și acesta a folosit aceleași obiecte ca și alți pacienți din salon, cum ar fi un cuptor cu microunde. Ulterior, a fost mutat la un alt spital.

Numărul total al infectărilor „a explodat”

Oamenii de știință cred că liftul din blocul respectiv a fost contaminat după ce femeia revenită din SUA și-a îmbolnăvit fără să vrea vecinul. Alarma a fost dată după ce iubitul mamei sale au dezvoltat Covid-19.

Numărul total al infectărilor a ajuns în cele din urmă la 71 de persoane!

CORONAVIRUS. Nu gura este poarta de intrare în corp! Descoperire incredibilă a medicilor olandezi

Coronavirusul utilizează probabil două tipuri de celule specifice din interiorul nasului pentru a intra în corpul uman, au declarat joi cercetătorii olandezi de la Groningen University Medical Center (UMCG), împreună cu colegii lor britanici și francezi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?