Prima pagină » Știri » CSM a sesizat Inspecția Judiciară în legătură cu declarațiile lui Sebastian Ghiță despre dosarul în care este anchetat

CSM a sesizat Inspecția Judiciară în legătură cu declarațiile lui Sebastian Ghiță despre dosarul în care este anchetat

CSM a sesizat Inspecția Judiciară în legătură cu declarațiile lui Sebastian Ghiță despre dosarul în care este anchetat
Vicepreședintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat Inspecția Judiciară în legătură cu declarațiile pe care le-a făcut Sebastian Ghiță despre dosarul în care este cercetat de Direcția Națională Anticorupție (DNA).

Vicepreședintele CSM, procurorul Luminița Palade, a sesizat joi Inspecția Judiciară „în vederea efectuării de verificări, potrivit competențelor legale, pentru a stabili dacă și în ce măsură prin afirmațiile lansate în spațiul public de către domnul deputat Sebastian Ghiță a fost adusă atingere independenței procurorilor Direcției Naționale Anticorupție și sistemului judiciar în ansamblul său”, se arată într-un comunicat de presă transmis de CSM.

Sesizarea vizează afirmațiile făcute de Sebastian Ghiță „în cadrul interviului difuzat în cadrul „Știrilor” postului de televiziune „B1 TV” în data de 29 martie 2016 la orele 22.00, precum și cele cuprinse în discursul susținut în ședința Plenului Parlamentului României în data de 30 martie 2016″, precizează CSM.

Sebastian Ghiță a făcut referire, în discursurile sale, la modalitate în care se desfășoară ancheta, la faptul că au apărut în spațiul public date din dosar și a precizat că procurorii i-au cerut, indirect, să îl facă denunțuri împotriva fostului premier, Victor Ponta.

De altfel, numele fostului premier apare în dosarul lui Sebastian Ghiță, în declarația inculpatului Liviu Tudose, care le-a spus procurorilor că Victor Ponta i-ar fi oferit funcții la Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor și la Departamentul de Luptă Antifraudă.

Plenul Camerei Deputaților a respins miercuri cererile DNA privind reținerea și arestarea parlamentarului Sebastian Ghiță în dosarul în care acesta este acuzat de dare de mită, folosire, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, șantaj, cumpărare de influență, dar și de conducerea unui vehicul fără permis de conducere. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surse: Percheziții la casa în care a trăit Rodica Stănoiu
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Accident produs la nici două ore de la deschiderea Autostrăzii Moldovei: două persoane rănite
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Ce este „a treia stare” a vieții și ce se întâmplă cu celulele după moartea organismului?