Prima pagină » Știri » CURSĂ AERIANĂ. Tarom va opera pe ruta Timișoara-Constanța / Când e primul zbor și cât costă biletele

CURSĂ AERIANĂ. Tarom va opera pe ruta Timișoara-Constanța / Când e primul zbor și cât costă biletele

CURSĂ AERIANĂ. Tarom va opera pe ruta Timișoara-Constanța / Când e primul zbor și cât costă biletele
Compania TAROM are nevoie de ajutor pentru restructurare / Sursa foto: Mediafax

Compania aeriană naţională Tarom va introduce o noua rută de pe Aeroportul Timişoara, spre malul mării, începând din 16 iulie. Cei din vestul ţării vor ajunge pe ţărmul Mării Negre, de la Timişoara, în aproximativ două pre de zbor.

Nouă rută, Timişoara-Constanţa, durează aproximativ două ore și va fi operată în fiecare zi de joi şi duminică, de pe Aeroportul Internaţional „Traian Vuia”.

Decizia a fost luată ca urmare a pandemiei de coronavirus, cu speranţa ca tot mai mulţi românii să aleagă să petreacă concediile în ţară, scrie Adevărul.

Cât costă un bilet pe ruta Timișoara-Constanța

Costul unui bilet pe ruta Timişoara-Constanţa, doar dus, costă, dacă rezervarea este făcută astăzi, de la 404 lei. Preţurile pot fi moficiate, însă, de la o zi la alta.

De asemenea, compania aeriană low-cost Blue Air a promis, încă de la începutul anului, că va avea trei curse pe săptămână, pe ruta Timişoara-Constanţa, urmând să fie operate în zilele de miercuri, vineri și duminică, dar nu au anunţat și data la care vor reîncepe cursele.

TAROM, discuții pentru introducerea unor curse aeriene noi, care leagă Ardealul de Litoral

Reprezentanții Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu Constanța și Compania Națională Tarom promovează un plan strategic pentru a reconecta destinații turistice majore, pentru a facilita accesul turiștilor români către Litoral, Delta Dunării, Bucovina, Maramureș, Transilvania sau Banat.

Potrivit unui comunicat transmis de reprezentanții Aeroportului Internațional Mihai Kogălniceanu, s-au purtat discuții pentru a reintroduce zboruri, începând tot cu data de 16 iulie 2020, și pe rutele Constanța – Cluj și Constanța – Oradea, cu câte două frecvențe pe săptămână, în zilele de joi și duminică.

Directorul Tarom, George Barbu, a demisionat. Cu cine a fost înlocuit

Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, Lucian Bode, informează că, marți, directorul general al companiei Tarom, George Barbu, și-a prezentat demisia, în cadrul ședinței Consiliului de Administrație.

Membrii Consiliului de Administrație al Tarom au luat act de demisia acestuia și l-au mandatat pe Mihăiță Ursu să preia funcția de director general interimar pe o perioadă de 4 luni, informează Mediafax.

Mihăiță Ursu era membru al Consiliului de Administrație al Tarom. George Barbu a venit la conducerea Tarom în octombrie 2019.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro