Prima pagină » Știri » Dâmbovițean căutat de pompieri, după ce a căzut dintr-o căruță cu care voia să traverseze un râu

Dâmbovițean căutat de pompieri, după ce a căzut dintr-o căruță cu care voia să traverseze un râu

Dâmbovițean căutat de pompieri, după ce a căzut dintr-o căruță cu care voia să traverseze un râu
Un bărbat de 38 de ani din comuna dâmbovițeană Mănești este căutat, duminică, de pompierii militari, după ce a căzut dintr-o căruță trasă de un cal cu care încerca să treacă prin albia râului Dâmbovița împreună cu un consătean, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Un bărbat de 38 de ani din comuna dâmbovițeană Mănești este căutat, duminică, de pompierii militari, după ce a căzut dintr-o căruță trasă de un cal cu care încerca să treacă prin albia râului Dâmbovița împreună cu un consătean, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dâmbovița, maiorul Eduard Țelea, la un moment dat, apele repezi au luat atelajul în care se aflau cei doi, cu cal cu tot și l-au dus aproximativ o sută de metri, unde căruța s-a izbit violent de o întindere de pământ și pietre, situată în mijlocul albiei, la aproximativ 20 de metri de maluri, în acel moment unul dintre bărbați fiind aruncat în apă, unde a dispărut.

„Localnicii au sunat la 112 și au cerut ajutorul pompierilor militari, care s-au deplasat la fața locului cu două echipaje, cu o barcă pneumatică. În acest moment, se caută bărbatul dispărut, pe maluri și în apă, pe o distanță de un kilometru în aval, dar fără barcă pneumatică, apa fiind învolburată și nu permite această operațiune de căutare cu barca. Celălalt bărbat este în viață, a fost salvat de către localnici și este în afara oricărui pericol”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Dâmbovița, mr. Eduard Telea.

Din primele cercetări a reieșit că cei doi bărbați, în vârstă de 38 de ani, sunt din satul Ungureni, comuna Mănești, săteanul aflat acum pe mal și calul fiind salvați de către un pescar care împreună cu alți doi localnici au intrat în apă și i-au scos până la venirea pompierilor militari.

Lucrătorii ISU Dâmbovița au reușit să recupereze jumătate din atelaj, care s-a rupt în două la impactul cu întinderea de pământ și piatră din albie, cealaltă parte a căruței rămâmând în apă.

La ora transmiterii acestei știri, pompierii militari dâmbovițeni continuă căutările bărbatului pe malurile râului Dâmbovița și în apă, în zona Mănești, iar la fața locului asistă zeci de localnici și rude ale celor doi ocupanți ai căruței implicate în incident.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Funicularul, ingineria care face accesibile pantele imposibile