Prima pagină » Știri » Deficit uriaș al balanței comerciale cu produse agricole. Oros: „Exportăm subvenții”

Deficit uriaș al balanței comerciale cu produse agricole. Oros: „Exportăm subvenții”

Deficit uriaș al balanței comerciale cu produse agricole. Oros: „Exportăm subvenții
Deficitul balanței comerciale cu produse agricole a crescut constant în ultimii șase ani, ajungând la finele lunii noiembrie 2019 la aproape un miliard de euro, a declarat miercuri ministrul Agriculturii Adrian Oros la Digi 24.

Deficitul balanței, de 960 milioane de euro, crește în relația cu țările Uniunii Europene (UE), la două miliarde de euro, dar este compesat de surplusul înregistrat în relația cu statele din afara UE.

Ministrul Oros a mai spus că România exportă cereale și animale vii și importă produse procesate.

„Practic exportăm subvenții, pierdem bani. 65% din subvențiile acordate sunt pierdute aici”, a continuat șeful MADR.

Oficialul guvernamental a pus această situație pe seama structurii dezechilibrate a exploatațiilor agricole, unde există cîteva zeci de exploatații foarte mari, care înregistrează profit rezumându-se la produsele primare, și numai „o mână” de ferme medii, care în alte țări reprezintă osatura agriculturii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?