Prima pagină » Știri » Doi timișoreni care cultivau canabis în podul unei case au fost prinși de polițiști

Doi timișoreni care cultivau canabis în podul unei case au fost prinși de polițiști

Polițiștii timișoreni au prins doi tineri care cultivau canabis în podul unei case din oraș, pentru obținerea unui profit mai mare cei doi investind în instalații petru creșterea rapidă a plantelor, a informat, joi, Poliția Română.

Polițiștii timișoreni au prins doi tineri care cultivau canabis în podul unei case din oraș, pentru obținerea unui profit mai mare cei doi investind în instalații petru creșterea rapidă a plantelor, a informat, joi, Poliția Română.

Polițiștii antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara i-au prins pe Bogdan Alexandru H. (28 de ani) și Adrian H. (23 de ani), administrator, respectiv angajat la o societate comercială, care au inițiat o afacere axată pe creșterea plantelor de canabis.

Cei doi au procurat semințele din Olanda și, pentru a asigura dezvoltarea rapidă a plantelor și obținerea unei producții corespunzătoare de cannabis (inflorescențe și frunze), au achiziționat instalații pentru asigurarea luminii, umidității și temperaturii optime. În acest mod, tinerii au creat o cultură de seră, mediu în care se accelerează creșterea plantelor și se obține o cultură de cannabis cu un procent de THC (tetrahidrocanabinol) mult superior plantelor crescute în mediul natural. Cultura improvizată astfel prezenta și avantajul unei bune amplasări, fiind destul de greu de depistat.

În urma descinderii, polițiștii au depistat, în podul imobilului respectiv, mai multe ghivece în care se aflau plante de cannabis, în fază incipientă de dezvoltare, fiind găsite și trei kilograme cannabis uscat, dintr-o cultură anterioară.

Comercializarea către consumatori a cannabisului obținut din cele două cicluri de producție le-ar fi adus tinerilor un profit de aproximativ 6.500 de euro. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?